Miało podkreślić, jak ważną rolę pełni rodzina w życiu kościoła katolickiego. Diecezjalny Dzień Rodzin był połączony z rocznicą koronacji obrazu Matki Bożej Parczewskiej, czego jak podaje portal sanktuariapolskie.pl, dokonał 6 maja 2000 roku nieżyjący już kardynał Józef Glemp, ówczesny prymas Polski.
Obraz, będący przedmiotem kultu w parczewskiej świątyni, przedstawia siedzącą postać Matki Bożej. – Namalował ją nieznany autor, choć wiadomo, że był uczniem szkoły flamandzkiej. Jest to prawdopodobnie XVI-wieczny obraz o wymiarach 115×80 cm. Po swojej prawicy Matka Boża podtrzymuje małego Jezuska, który w lewej ręce trzyma bukiecik kwiatów, zaś w drugiej owoc przypominający gruszkę. Nie wiadomo, kiedy dokładnie obraz pojawił się w Parczewie, choć pierwsze wzmianki datuje się na 1826 r. – Wówczas to kroniki wspominają, że z pożaru cerkwi unickiej uratowany został obraz Madonny czczony przez różne wyznania, także Żydów. Umieszczony on został w kościele farnym przez proboszcza Józefa Kurmanowicza – czytamy na łamach serwisu.
Niebawem obraz został przeniesiony do kościoła pw. Świętego Ducha, gdzie pozostawał do 1862 r., kiedy to został ulokowany w cerkwi unickiej. W 1876 r., kiedy z parafii został usunięty ostatni proboszcz unicki - Michał Zatkali, obraz przejęli prawosławni. Po zakończeniu I Wojny Światowej został zawieszony w kościele pw. św. Jana Chrzciciela, w jednej z bocznych kaplic. Z niewiadomych przyczyn został wkrótce wyniesiony na plebanię.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.