Pielgrzymów powitał ks. Jacek Sereda, diecezjalny duszpasterz rodzin. W programie była m.in. msza święta pod przewodnictwem biskupa siedleckiego Kazimierza Gurdy. W trakcie mszy odnowiona została przysięga małżeńska.
– Bez tej codziennej bliskości z Jezusem, umacnianej przez Ducha Świętego, nie byłoby możliwe otwarcie drzwi swego domu dla szukających pomocy. Przez codzienność przygotowujemy się do wieczności. Przez ten czyn błogosławiona Rodzina Ulmów weszła do nieba – powiedział bp Kazimierz Gurda w czasie mszy św., podczas której wprowadzono relikwie bł. Rodziny Ulmów.
W programie wydarzenia była też konferencja "Błogosławiona rodzina Ulmów". Swoje świadectwo opowiedzieli również Marta i Krzysztof Kardaś.
Kim byli Ulmowie?
Józef i Wiktoria Ulmowie byli mieszkańcami czteroipółtysięcznej wsi Markowa w przedwojennym województwie lwowskim, a dzisiejszym województwie podkarpackim.
– Podczas okupacji niemieckiej, zapewne pod koniec 1942 r., mimo biedy i zagrożenia życia Ulmowie dali schronienie ośmiorgu Żydom: Saulowi Goldmanowi i jego czterem synom (w Łańcucie nazywano ich Szallami), a ponadto dwóm córkom oraz wnuczce Chaima Goldmana z Markowej – Lei (Layce) Didner z córką o nieznanym imieniu i Geni (Gołdzie) Grünfeld.
O fakcie ukrywania Żydów przez rodzinę Ulmów doniósł Niemcom prawdopodobnie Włodzimierz Leś – granatowy policjant z Łańcuta. Rankiem 24 marca 1944 r. przed ich dom przybyło pięciu niemieckich żandarmów oraz kilku granatowych policjantów – czytamy na stronie internetowej Muzeum Polaków Ratujących Żydów Podczas II Wojny Światowej.
Najpierw zamordowano Żydów, potem Józefa i Wiktorię (będącą w siódmym miesiącu ciąży). Następnie podjęto decyzję o zabiciu dzieci. Około dwudziestu ukrywanych w Markowej Żydów przeżyło.
Sprawiedliwy wśród Narodów Świata
W 1995 r. Wiktoria i Józef Ulmowie zostali uhonorowani pośmiertnie tytułem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata.
W 2010 r. prezydent Lech Kaczyński odznaczył ich Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2003 r. w diecezji przemyskiej rozpoczął się proces beatyfikacyjny rodziny Ulmów, który obecnie toczy się w Watykanie.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.