reklama
reklama

Dodatki węglowe. Starsi ludzie z pow. parczewskiego mieli nie dostać pieniędzy. Niespodziewane zakończenie

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Pixabay

Dodatki węglowe. Starsi ludzie z pow. parczewskiego mieli nie dostać pieniędzy. Niespodziewane zakończenie - Zdjęcie główne

Zdjęcie ilustracyjne | foto Pixabay

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje parczewskie Starszy mężczyzna z gminy Sosnowica oraz jego siostra to kolejne osoby, które skorzystały na zmianie przepisów dotyczących dodatku węglowego. Początkowo starsi ludzie mieli nie dostać 3 tysięcy złotych, bo wniosek jako pierwszy złożył ich brat.
reklama

Dodatek węglowy został wprowadzony dla złagodzenia wysokich cen surowca. Jest wypłacany przez samorządy, które nie mają jednak dowolności i muszą działać w granicach ogólnopolskich przepisów. Początkowo obowiązywała zasada "jeden dodatek na jeden adres". Mówiąc prościej – jeśli pod jednym numerem mieszkały dwie rodziny, dodatek otrzymywała tylko ta, która jako pierwsza złożyła wniosek. – Gdy w jednym mieszkaniu "żyje rodzina i teściowa" i są to osobne gospodarstwa domowe, to w takim mieszkaniu przysługuje jeden dodatek – tłumaczył premier Mateusz Morawiecki.

 

W całej Polsce pojawiały się głosy, że przepisy nie są sprawiedliwe

 

73-letni pan Józef (imię zmienione, prawdziwe imię i nazwisko do wiadomości redakcji) mieszka ze swoją siostrą w niewielkim murowanym domu w Nowym Orzechowie, jednej z największych wsi w gminie Sosnowica. – Składałem wniosek o wypłatę dodatku węglowego, ale okazało się, że jako pierwszy wniosek złożył mój niespełna 70-letni brat, który mieszka w innym powiecie. Dostał pieniądze, a my się nie załapaliśmy, choć dodatek bardzo by się nam przydał – relacjonował mężczyzna kilka tygodni temu.

 

W międzyczasie zmieniły się jednak przepisy, a gminy mogą przyznawać kilka dodatków węglowych na jeden adres. – Mieszkaniec Nowego Orzechowa dostanie dodatek, musi się do nas zgłosić i złożyć nowy wniosek, o wszystkim zostanie poinformowany. Do tej pory obowiązywała zasada "kto pierwszy, ten lepszy", obecnie przeprowadzamy wywiad środowiskowy i jeśli pod tym samym adresem mieszkają dwa gospodarstwa domowe, to możemy przyznać dwa dodatki – tłumaczyła nam w połowie listopada Anna Krasińska, kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sosnowicy.

 

W ubiegłym tygodniu (...)

Więcej przeczytasz w papierowym wydaniu "Wspólnoty Parczewskiej". 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama