Reklama

Reklama

DW 820 ma zostać przebudowana aż do Sosnowicy. Mieszkańcy muszą się liczyć z wywłaszczeniami

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: GR

DW 820 ma zostać przebudowana aż do Sosnowicy. Mieszkańcy muszą się liczyć z wywłaszczeniami - Zdjęcie główne

DW 820 w rejonie Starego Orzechowa jest w opłakanym stanie, ale ma się to zmienić | foto GR

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Informacje parczewskie Aż do Sosnowicy ma zostać przebudowana droga wojewódzka numer 820. W wydanym przez Lubelski Urząd Wojewódzki zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej widnieje zapis o "ustaleniu odszkodowań za przejęte nieruchomości", ale inwestor na temat zakresu planowanych prac udziela jedynie szczątkowych informacji.

Reklama

Licząca 30 kilometrów długości droga wojewódzka numer 820 łączy Łęczną z Sosnowicą. W sezonie letnim jezdnia jest uczęszczana przez liczna samochody – osoby, które jadą z Lublina na Pojezierze Łęczyńsko-Włodawskie (np. nad jeziora Rogóźno, Łukcze, Piaseczno czy Zagłębocze) lub do Poleskiego Parku Narodowego, podróżują zwykle DW 820.

 

Droga jest jednak w bardzo kiepskim stanie: wyboista, a miejscami wręcz dziurawa. Od niedawna przebudowywany jest ponad 9-kilometrowy fragment między Łęczną a miejscowością Dąbrowa w powiecie łęczyńskim, gdzie mieści się stacja benzynowa

 

Na tym jednak nie koniec – DW 820 ma zostać w przyszłości przebudowana aż do Sosnowicy. Na niespełna 13-kilometrowym odcinku, bo tyle wynosi długość drogi w powiecie parczewskim, jezdnia ma zostać poszerzona do 7 metrów, a po przebudowie ma znosić obciążenia 115 kN na oś.

 

Kamil Jakubowski, rzecznik Zarządu Dróg Wojewódzkich w Lublinie tłumaczy, że na razie nie jest jeszcze znany termin rozpoczęcia prac w powiecie parczewskim (może być to kwestia nawet kilku lat). – Na początku marca Lubelski Urząd Wojewódzki wydał zezwolenie na realizację inwestycji drogowej (ZRID - dop. red.) dla rozbudowy całego odcinka od Łęcznej do Sosnowicy – mówi Jakubowski.

 

Popularny ZRID jest wydawany na podstawie specustawy o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych, bo zadania realizowane w takim trybie bardzo często wiążą się z wywłaszczeniami.

 

W wydanej przez Anetę Ciesielczuk, dyrektor Wydziału Infrastruktury LUW decyzji znalazł się zapis o tym, że "wraz z wydaniem ZRID z urzędu wszczęto postępowania w sprawie ustalenia odszkodowań za przejęte nieruchomości". – W toku postępowań odszkodowawczych zostanie powołany biegły rzeczoznawca majątkowy, który sporządzi operaty szacunkowe określające wartość przejmowanych nieruchomości – czytamy.

 

Zapytaliśmy rzecznika ZDW, "czy w związku z tym planowane jest na terenie pow. parczewskiego burzenie domów/innych nieruchomości (jeśli tak, to w jakich miejscowościach), czy też procedura ograniczy się jedynie do zmiany granic działek? (jeśli tak, to ilu)". Pytaliśmy również, czy trzeba będzie wypłacać odszkodowania mieszkańcom powiatu parczewskiego.

 

Kamil Jakubowski niechętnie mówi na temat planowanej inwestycji. – Ze względu na to, że umowa, która została podpisana z firmą Strabag, obejmuje odcinek znajdujący się na terenie powiatu łęczyńskiego, możemy udzielać informacji tylko na temat tej inwestycji – poinformował początkowo, ale po naszej kolejnej próbie, odniósł się do tematu, choć w lakoniczny sposób. – Na terenie pow. parczewskiego nie będą burzone żadne budynki, nastąpi jedynie poszerzenie pasa drogowego – mówi Jakubowski (...)

Więcej przeczytasz w papierowym wydaniu "Wspólnoty Parczewskiej". 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy