Projekt nawiązywał do pobytu Tadeusza Kościuszki w gminie Sosnowica i jego artystycznej duszy. Był realizowany od czerwca do końca sierpnia. W programie były m.in. warsztaty muzyczne, teatralne, artystyczne czy impreza integracyjna.
Zajęcia muzyczne "Sosnowica z duszą" prowadzono dla dwóch grup. Do pierwszej należeli dorośli oraz seniorzy, którzy brali udział w warsztatach "pieśni trzech kultur". To nawiązanie do faktu, że na przełomie XIX i XX wieku teren obecnej gminy Sosnowica zamieszkiwali Polacy, Rusini i Żydzi.
W skład drugiej grupy wchodziły dzieci i młodzież.
– Uczestniczyli w zajęciach nauki śpiewu i gry na instrumentach muzycznych. W lipcu został zorganizowany koncert na skwerku, podczas którego uczestnicy zaprezentowali swoje umiejętności. Wydarzenie zostało bardzo ciepło przyjęte przez naszych mieszkańców, co sprawiło, że myślimy o kolejnych koncertach plenerowych – zapowiada Iwona Czeczko, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Sosnowicy.
Z kolei warsztaty teatralne "Tworzymy nie leżymy" miały na celu m.in. przygotowanie przedstawienia nawiązującego do pobytu Tadeusza Kościuszki w Sosnowicy, a także do ludowego obrzędu darcia pierza.
Ponad 250 osób wzięło z kolei udział w warsztatach artystycznych prowadzonych przez instruktorów Centrum Szkoleń i Animacji w Chełmie. W programie były gry i zabawy, rzeźbienie w warzywach oraz owocach, "gimnastyka umysłu seniora", tworzenie ekologicznych mydełek czy zajęcia z twórczego recyklingu.
Na zakończenie w Sosnowicy została zorganizowana impreza integracyjna, podczas której zaprezentowano efekty pracy uczestników projektu. Dzieci mogły w kreatywny sposób spędzić wolny czas i bawić się pod opieką animatorów.
Beneficjentem projektu było Stowarzyszenie Aktywni w Sosnowicy. Przedsięwzięcie zostało dofinansowane z Europejskiego Funduszu Rolnego na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.