W październiku 1944 roku, a zatem kilka miesięcy od powstania Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego (symboliczny początek Polski Ludowej), ponad 20 osób z terenu obecnej gminy Dębowa Kłoda zostało wywiezionych do sowieckich łagrów.– Byli to głównie żołnierze Armii Krajowej (wywózka stanowiła formę odwetu za działania na froncie wojennym – aut.). Kilkanaście osób wróciło do kraju po dwóch latach, ale siedem zmarło na dalekiej Syberii – tłumaczyła Anna Walczyna, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Dębowej Kłodzie.
Uroczystości upamiętniające wywózkę są organizowane co roku w Chmielowie, gdzie wzniesiono pomnik ku czci sybiraków. Nie inaczej było tym razem. W programie obchodów była m.in. msza święta w kaplicy, złożenie kwiatów i przemówienia okolicznościowe pod pomnikiem czy część artystyczna w wykonaniu dzieci i młodzieży ze Szkoły Podstawowej w Dębowej Kłodzie, SP w Kodeńcu oraz zespołu Neonki działającego przy GOK w Dębowej Kłodzie. Nie zabrakło poczęstunku.
W tym roku współorganizatorem wydarzenia, oprócz władz gminy Dębowa Kłoda oraz Rodzin Sybiraków, był Instytut Pamięci Narodowej. Z tego powodu w programie znalazły się warsztaty edukacyjno-historyczne dla uczniów ze Szkoły Podstawowej im. Armii Krajowej w Dębowej Kłodzie.
Historycy z lubelskiego oddziału IPN zaprezentowali dzieciom filmy dotyczące deportacji na Syberię, a także wygłosili prelekcję połączoną z prezentacją multimedialną. Uczniowie mogli wziąć udział w quizie na jednej z platform internetowych.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.