reklama
reklama

Gmina Dębowa Kłoda: upamiętnili zbrodnię sprzed 79 lat (zdjęcia)

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje parczewskie 79. rocznicę mordu w Białce upamiętnili okoliczni mieszkańcy oraz samorządowcy z gm. Dębowa Kłoda.
reklama

Był 7 grudnia 1942 roku, czyli środek II wojny światowej. Niemcy po raz pierwszy w okupowanej Polsce zastosowali zbiorowe represje za pomoc udzielaną Żydom, w tym przypadku przez mieszkańców Białki w gm. Dębowa Kłoda. "Tego dnia przed południem Niemcy otoczyli Białkę, a wszystkich mieszkańców spędzili do szkoły. Oddzielono kobiety od mężczyzn, zwolniono starców i dzieci oraz kilku mężczyzn. W trakcie przeszukania zabudowań żandarmi schwytali ukrywaną przez państwa Bułtowiczów młodą Żydówkę. Po doprowadzeniu jej na plac szkolny została zastrzelona. Zabici zostali również Bułtowicze" – czytamy w artykule opublikowanym przez parczewski oddział Lasów Państwowych.

 

Na tym jednak Niemcy nie poprzestali. –  Mężczyzn ustawiono piątkami i rozpoczęto ich wyprowadzanie w kierunku jeziora, gdzie były ustawione karabiny maszynowe. Po rozstrzelaniu pierwszej grupy 25 mężczyzn, Niemcy rozkazali wystąpić następnej grupie, lecz oni widząc śmierć poprzedników, odmówili. Oficer dowodzący wydał zatem rozkaz otwarcia ognia do wszystkich znajdujących się na placu – podają Lasy Państwowe. Zginęło w sumie 96 osób, co niesamowite – cztery osoby przeżyły, pomimo odniesionych obrażeń.

 

Mieszkańcy i samorządowcy z gm. Dębowa Kłoda upamiętnili 79. rocznicę tragedii. Uroczystość zaczęła się od mszy świętej, którą odprawił ks. Jacek Nazaruk, proboszcz parafii pw. Świętego Jana Chrzciciela w Parczewie. – Z dzisiejszej perspektywy tamte wydarzenia nie mieszczą nam się w głowie. Trudno pojąć, ile sierot i ile wdów zostało po tamtym dniu; ilu ludzi, dla których dopiero zaczynało się życie, poległo. Mijają lata i na szczęście ta pamięć jest pielęgnowana, w dodatku pojawiają się nowe, bardziej dokładne opracowania tamtych wydarzeń – powiedział ks. Nazaruk, dodając, że "pokolenia mogą przemijać, ale historia zostaje". (....)

Więcej przeczytasz w papierowym wydaniu "Wspolnoty Parczewskiej". 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama