Fundacja została powołana wiosną tego roku przez Bogdana Zalewskiego, pochodzącego z Sosnowicy działacza Związku Piłsudczyków. – Planujemy organizować wydarzenia historyczne, będziemy szerzyć idee związane z I Rzeczpospolitą. Chcemy stworzyć "platformę" wymiany myśli, a także organizować spotkania ludzi z: Polski, Litwy, Ukrainy, Białorusi – wylicza Bogdan Zalewski i przypomina, że Tadeusz Kościuszko urodził się na terenie obecnej Białorusi, uczył się na Ukrainie w Lubieszewie, a "serce zostawił w Sosnowicy". – Tutaj dostał słynną czarną polewkę i zrobił nieudany zajazd, żeby porwać pannę Sosnowską. Musiał uciekać do Ameryki, gdzie dorobił się szlifów generalskich – przypomina Bogdan Zalewski.
Gmina Sosnowica podpisała niedawno z fundacją porozumienie o współpracy. – Planujemy wspólne działania promocyjne związane z pobytem Kościuszki w Sosnowicy, będziemy razem pracować na rzecz lokalnej społeczności – tłumaczy wójt Sławomir Czubacki.
Bogdan Zalewski zapowiada, że w sierpniu tego roku na terenie dworku w Sosnowicy ma się odbyć pierwszy Festiwal Kościuszkowski. Potrwa cztery dni.
– Prawdopodobnie przyjadą artyści z królewskiej orkiestry w Warszawie, można powiedzieć, że to ludzie z pierwszych stron gazet. Muzyka będzie nawiązywać do krajów, w których Kościuszko przebywał. Pierwszego dnia będzie można wysłuchać utworów amerykańskich, drugiego - francuskich, a trzeciego artyści będą grać m.in. na saksofonie, kontrabasie i perkusji. Chcemy trochę "rozruszać" gminę, wszystko z myślą o mieszkańcach – tłumaczy Zalewski.
Sławomir Czubacki zapowiada (...).
Więcej można przeczytać w papierowym wydaniu "Wspólnoty Parczewskiej".
Więcej informacji z gminy Sosnowica znajdziesz TUTAJ.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.