Według źródeł ukraińskich w drugiej połowie września wojska rosyjskie ostrzelały teren Południowoukraińskiej Elektrowni Atomowej w obwodzie mikołajowskim. Z kolei na okupowanym przez Rosję obszarze znajduje się Zaporoska Elektrownia Atomowa, będąca największą siłownią jądrową w Europie. W ostatnim czasie pojawiają się też doniesienia o możliwości zastosowania przez Rosję w trakcie wojny na Ukrainie tzw. taktycznej broni jądrowej. Wprawdzie jej zasięg jest ograniczony, podobnie jak ewentualne szkody, ale Polacy są zaniepokojeni.
Z tego powodu pojawiło się zainteresowanie tabletkami jodku potasu, który jest składnikiem płynu Lugola, przeciwdziałającego wnikaniu radioaktywnych izotopów do tarczycy. Jodek nie powinien być jednak podawany profilaktycznie, tylko w sytuacji realnego zagrożenia.
Jodek potasu trafił już do powiatu parczewskiego. W koordynacji przedsięwzięcia brało udział Starostwo Powiatowe w Parczewie. – Przekazaliśmy jodek gminom, które zorganizują punkty, gdzie w razie potrzeby substancja będzie wydawana. – mówi Janusz Hordejuk, starosta parczewski. Dodaje, że samorząd powiatu zabezpiecza w jodek domy pomocy społecznej, zakłady opiekuńczo-lecznicze oraz szpital. – W razie potrzeby od razu otrzymają go pacjenci oraz personel. Chodzi o to, aby jodek był jak najbliżej mieszkańców, nie mamy dokładnych informacji, na ile realne jest zagrożenie nuklearne, ale trzeba się zabezpieczyć – przyznaje starosta.
Wstępna lista punktów, w których w razie potrzeby będzie wydawany jodek, jest już w gminie Parczew. – W samym mieście chcemy utworzyć cztery punkty, a na terenach wiejskich – pięć. Lista wymaga jeszcze przedyskutowania (...)
Więcej przeczytasz w papierowym wydaniu "Wspólnoty Parczewskiej".
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.