Na niedawnej sesji Rady Powiatu Parczewskiego omawiana była sprawa bezpieczeństwa na naszym terenie. Na sesji gościł Norbert Romanek, komendant powiatowy policji.
Starosta Janusz Hordejuk zwrócił uwagę, że niepokojący jest wzrost przestępczości narkotykowej na terenie powiatu parczewskiego. Romanek zapewnił, że ważną rolą policji jest to, aby jak największe ilości narkotyków zdejmować z rynku. - Naszym priorytetem, aby każdy przypadek traktować bezwzględnie, ponieważ jest coraz więcej m.in. zatrzymań kierowców pod wpływem narkotyków - powiedział.
Radna Aneta Szewczyk zauważyła, że spadła ilość kradzieży i włamań.
- W związku z postępem społeczeństwa zmniejsza się przestępczość tradycyjna, a rozwija przestępczość internetowa. Są grupy przestępcze, które przyjeżdżają na tzw. "gościnne występy" do różnych powiatów i okradają domy jednorodzinne. Zazwyczaj kradziona jest biżuteria, drogie zegarki i pozostawiona gotówka - wyjaśnił komendant.
Z kolei radny Adam Wróblewski zauważył, że biorąc pod uwagę ilość wykroczeń niestosowania się do znaków i sygnałów, zdecydowanie dominuje gmina Sosnowica.
Romanek odpowiedział, że dotyczy to głównie sezonu turystycznego i parkowania samochodów w miejscu objętym zakazem parkowania.
Wzrost przestępczości wśród młodych
Radny Andrzej Turowski zauważył, że przestępczość wśród młodzieży wzrosła o 100%. Zapytał, jaka dokładnie przestępczość wzrosła wśród młodzieży. Komendant odpowiedział, że najczęściej chodzi o posiadanie narkotyków, uszkodzenia ciała czy drobne kradzieże.
- Jak ilość założonych niebieskich kart w roku ubiegłym ma się do poprzednich lat? - dopytywał Turowski.
- Przemoc domowa jest trudną do wykrycia przestępczością, ponieważ często jest ukrywana i wypierana nawet przez osoby pokrzywdzone - odpowiedział Romanek w nieco enigmatyczny sposób.
Z kolei radny Sławomir Langa zwrócił uwagę na ustawianie na drogach bezsensownych znaków. Zauważył, że czasem po remoncie drogi znaki nie zostają usunięte. Radny zapytał, czy w związku z występowaniem "znaków wątpliwej zasadności" są zgłoszenia do parczewskiej komendy.
- Jeśli są planowane prace na danym odcinku drogi, to zarządca drogi prosi o opinię w sprawie oznakowania. Odpowiedzialność za te oznakowania ponosi zarządca. Nie przypominam sobie zgłoszeń dotyczących znaków, które są pozostawione po zakończonych pracach - powiedział komendant.
Rozbudowa komendy
Radny Wróblewski poprosił, aby komendant opowiedział szczegółowo o inwestycji w parczewskiej policji, na którą zostały zabezpieczone pieniądze w budżecie powiatu.
- Inwestycja dotyczy rozbudowy istniejącego budynku komendy oraz postawienia nowego wraz z garażami. Budynek, który w tym momencie zajmuje Komenda Powiatowa Policji w Parczewie, jest pod opieką konserwatora zabytków i w związku z tym prace będą obejmowały modernizację wewnątrz - wyjaśnił Romanek.
Całość inwestycji będzie opiewała na kwotę 30 milionów złotych. Jeśli w budżecie zostanie zapewnione 900 tys., to na podstawie ustnej umowy będą w tym roku podpisywane porozumienia z poszczególnymi urzędami: starostwem, czy też gminami, a Komendą Wojewódzką Policji. Jest szansa, że w 2026 roku będzie wykonywana dokumentacja techniczna.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.