reklama
reklama

Mieszkańcy wsi koło Parczewa boją się hałasu. Chodzi o prace nad studium przestrzennym

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Pixabay

Mieszkańcy wsi koło Parczewa boją się hałasu. Chodzi o prace nad studium przestrzennym - Zdjęcie główne

Zdjęcie ilustracyjne | foto Pixabay

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje parczewskieNie wiedzą, kto chce inwestować, ani co chciałby postawić, ale wiedzą, że ktoś wnioskuje o zmianę funkcji dwóch działek z rolnej na przemysłową. Mieszkańcy Koczerg z niepokojem śledzą prace nad zmianą studium zagospodarowania przestrzennego koło Parczewa.
reklama

Studium zagospodarowania przestrzennego to obowiązująca w danej gminie "konstytucja planistyczna", z którą zgodne muszą być miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego. Obowiązujące dla gminy Parczew (chodzi wyłącznie o podparczewskie miejscowości) studium zostało przyjęte w 2000 roku i wymaga aktualizacji. W lutym ubiegłego roku parczewscy radni podjęli uchwałę o tzw. przystąpieniu do zmiany studium, co dopiero otwiera czasochłonną planistyczną procedurę. Do listopada 2021 r. zainteresowane osoby oraz podmioty mogły składać wnioski ws. zmiany studium.

reklama

 

Radna Barbara Bloch zauważyła, że jeden z inwestorów domaga się zmiany funkcji z rolnej na przemysłową w przypadku dwóch mieszczących się w Koczergach działek o łącznej powierzchni ponad 9 hektarów. Obecnie to tereny bez prawa zabudowy. Radna oraz mieszkańcy nie wiedzą, kto oczekuje zmian w studium, a mówiąc prościej, kto jest potencjalnym inwestorem. Nie wiedzą nawet, o jaką ewentualną inwestycję chodzi. – Może to być np. spalarnia odpadów albo wysypisko śmieci – zauważyła w rozmowie z nami. 

 

Złożenie wniosku przez potencjalnego inwestora niczego jeszcze nie przesądza, ale Barbara Bloch napisała w tej sprawie petycję, w której domagała się nieuwzględnienia wniosku. – Działki znajdują się w bezpośrednim sąsiedztwie domów jednorodzinnych, a zmiany mogą powodować emisję pyłów, gazu i hałasu. Na mieszkańców niekorzystnie oddziałuje już biogazownia, która została wybudowana kilka lat temu. Początkowo miała mieć charakter rolniczy, a została przekształcona w przemysłową – zauważyła i przypomniała, że tereny produkcyjne są wytyczone w samym Parczewie przy ul. Polnej. – Planowanie w studium nowych terenów przemysłowych powinno być poprzedzone analizą potrzeb oraz konsultacjami ze społeczeństwem – oceniła radna.

reklama

 

Jej petycja została oddalona, ale nie chodziło o meritum sprawy, lecz kwestie proceduralne. Chodzi o to, że w momencie składania petycji nie został jeszcze wyznaczony (...)

Więcej przeczytasz w papierowym wydaniu "Wspólnoty Parczewskiej". 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama