Reklama

Reklama

Mieszkanka Parczewa odebrała państwowe odznaczenie. "To dla mnie zaszczyt"

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Zbiory prywatne

Mieszkanka Parczewa odebrała państwowe odznaczenie. "To dla mnie zaszczyt" - Zdjęcie główne

Pani Aleksandra odebrała medal Opiekun Miejsc Pamięci Narodowej | foto Zbiory prywatne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Informacje parczewskie Jest wiceprezydentem organizacji zajmującej się opieką nad zabytkami, a niedawno odebrała państwowe odznaczenie. Mowa o Aleksandrze Floras z Parczewa, z którą rozmawiamy m.in. nt. działalności Polskiego Czarnego Krzyża.

Reklama

Wspólnota: Niedawno odebrała Pani z rąk wojewody mazowieckiego przyznany w 2021 roku, decyzją wicepremiera Piotra Glińskiego, medal Opiekun Miejsc Pamięci Narodowej.

 

Aleksandra Floras: Tak, przyznanie medalu jest dla mnie zaszczytem, jest to najwyższe odznaczenie jakie do tej pory otrzymałam (Aleksandra Floras otrzymała już m.in. złotą odznakę za opiekę nad zabytkami – dot. aut.).

 

Jest Pani wiceprezydentem Polskiego Czarnego Krzyża. Czym zajmuje się ta organizacja?

 

Miejscami pamięci, które nie podlegają innym instytucjom, a co za tym idzie, są pozbawione opieki. Najczęściej są to cmentarze wojenne z okresu I wojny światowej, a także pojedyncze lub zbiorowe mogiły żołnierzy. Kontynuujemy w ten sposób tradycje Polskiego Żałobnego Krzyża, który powstał w 1925 roku i miał na celu upamiętnianie poległych w walkach o niepodległość Polski.

 

Na czym polega Wasza praca?

 

Przede wszystkim na odnajdywaniu zaginionych miejsc pamięci, katalogowaniu ich, odszukiwaniu tożsamości poległych i historii walk (na ile to możliwe – z dokumentacji, ale też z zachowanych informacji ustnych), a także prowadzeniu prac renowacyjnych i porządkowych. Przywracamy godność tym miejscom oraz świadomość społeczną poprzez publikację artykułów na naszej stronie internetowej polskiczarnykrzyz.pl, na Facebooku oraz poprzez organizowanie wydarzeń lokalnych, takich jak zajęcia w szkołach i instytucjach kultury. (...)

Więcej informacji przeczytasz w papierowym wydaniu "Wspólnoty Parczewskiej". 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy