Wspólnota: Niedawno odebrała Pani z rąk wojewody mazowieckiego przyznany w 2021 roku, decyzją wicepremiera Piotra Glińskiego, medal Opiekun Miejsc Pamięci Narodowej.
Aleksandra Floras: Tak, przyznanie medalu jest dla mnie zaszczytem, jest to najwyższe odznaczenie jakie do tej pory otrzymałam (Aleksandra Floras otrzymała już m.in. złotą odznakę za opiekę nad zabytkami – dot. aut.).
Jest Pani wiceprezydentem Polskiego Czarnego Krzyża. Czym zajmuje się ta organizacja?
Miejscami pamięci, które nie podlegają innym instytucjom, a co za tym idzie, są pozbawione opieki. Najczęściej są to cmentarze wojenne z okresu I wojny światowej, a także pojedyncze lub zbiorowe mogiły żołnierzy. Kontynuujemy w ten sposób tradycje Polskiego Żałobnego Krzyża, który powstał w 1925 roku i miał na celu upamiętnianie poległych w walkach o niepodległość Polski.
Na czym polega Wasza praca?
Przede wszystkim na odnajdywaniu zaginionych miejsc pamięci, katalogowaniu ich, odszukiwaniu tożsamości poległych i historii walk (na ile to możliwe – z dokumentacji, ale też z zachowanych informacji ustnych), a także prowadzeniu prac renowacyjnych i porządkowych. Przywracamy godność tym miejscom oraz świadomość społeczną poprzez publikację artykułów na naszej stronie internetowej polskiczarnykrzyz.pl, na Facebooku oraz poprzez organizowanie wydarzeń lokalnych, takich jak zajęcia w szkołach i instytucjach kultury. (...)
Więcej informacji przeczytasz w papierowym wydaniu "Wspólnoty Parczewskiej".
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.