reklama
reklama

Obszerny wywiad z burmistrzem Kędrackim w Radiu Lublin. Mówił o sukcesach gminy

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Z archiwum

Obszerny wywiad z burmistrzem Kędrackim w Radiu Lublin. Mówił o sukcesach gminy - Zdjęcie główne

foto Z archiwum

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje parczewskieGmina Parczew znalazła się na 9. miejscu w województwie lubelskim pod względem wydatków inwestycyjnych w rankingu RIO za 2024r. Burmistrz Paweł Kędracki udzielił na ten temat obszernego wywiadu Radiu Lublin.
reklama

- Ranking Regionalnej Izby Obrachunkowej jest chyba jednym z najbardziej obiektywnych rankingów, które pojawiają się w przestrzeni publicznej, bo po prostu pokazuje generalnie te kwoty, które zostały przeznaczone w ramach danego samorządu na realizację inwestycji. Oczywiście ubiegły rok był dla nas bardzo dobry, jest to pokłosie realizacji rządowego programu Polski Ład, środków, które pozyskaliśmy jeszcze w 2023 roku na realizację właśnie inwestycji w 2024, czy chociażby też w 2025 roku. Stąd też i te sukcesy w 2024. - mówi Kędracki.

Podkreśla, że "oczywiście te kwoty podobne, na pewno nieco mniejsze, ale równie imponujące dla naszych samorządów, będą wydatkowane w roku 2025".

Dodaje, że "to dziewiąte miejsce jest dla Parczewa zaszczytnym miejscem, chociażby patrząc na wielkość naszego samorządu". - Warto podkreślić, że jesteśmy w tym rankingu jako druga gmina miejsko-wiejska. Gminy miejsko-wiejskie mają nieco inną specyfikę niż gminy typowo wiejskie czy typowo miejskie. Z jednej strony mamy mieszkańców miasta z ich potrzebami, a z drugiej strony nie możemy zapominać o mieszkańcach naszych sołectw - powiedział Kędracki w rozmowie z Radiem Lublin.

reklama

Zrealizowane inwestycje

Burmistrz mówił także o zrealizowanych inwestycjach w ostatnim czasie inwestycjach. – Jeżeli spojrzymy na ubiegły rok, to przede wszystkim rozbudowa strefy przemysłowej w przemysłowej części miasta, w szczególności budowa ulicy Polnej, przy której swoje siedziby mają najwięksi pracodawcy, jak chociażby Elpar czy firma Sobianek. To była największa inwestycja realizowana w ciągu ostatnich kilkunastu lat, to było około 16 milionów złotych wydatkowane na tę drogę, ulicę Polną. Ale z drugiej strony musimy myśleć też o przyszłych pokoleniach, tych najmłodszych mieszkańcach naszej gminy. Z tą myślą modernizujemy, a właściwie całkowicie przebudowujemy dawny budynek Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Parczewie, dostosowując go na przedszkole i żłobek – czytamy.

reklama

Dodał, że "równocześnie zlikwidowane zostanie dawne przedszkole przy ulicy Wojska Polskiego – budynek, taka kontenerówka, mówiąc oględnie, która została postawiona kilkadziesiąt lat temu jako budynek tymczasowy, ale jak wiadomo, prowizorki stają się z czasem najbardziej odporne na wszelkiego rodzaju złe rzeczy, które dzieją się i istnieją przez wiele, wiele lat". - Tym razem dzieciaki, praktycznie od 1 stycznia 2026 roku, znajdą się w nowych murach, całkowicie odmiennych, w nowoczesnym budownictwie, a przede wszystkim w warunkach oświatowych, które odpowiadają wyzwaniu XXI wieku - czytamy.

Kędracki poruszył też temat spadającej liczby mieszkańców w gminie Parczew. – Niestety demografia jest nieubłagana i dotyczy to nie tylko naszej gminy, ale praktycznie całego województwa lubelskiego. Rodzi się coraz mniej dzieci, ale dla tych, które są, musimy stwarzać jak najlepsze warunki do funkcjonowania. Zresztą jestem przekonany, że stworzenie tych warunków przyczynia się również do tego, że rodzice częściej mogą podejmować decyzję o tym, żeby mieć kolejne dziecko, skoro gmina zapewnia takie warunki dla podopiecznych. Z drugiej strony obserwujemy też tendencję, że gmina Parczew "zasysa" dzieciaki do naszych placówek oświatowych z gmin ościennych, dlatego że nasi pracodawcy są największymi pracodawcami w powiecie parczewskim. Tutaj już wspomniane firmy Elpar, Sobianek, firma państwa Piskorskich itd. - czytamy.

reklama

Kędracki podkreślił, ze "to szereg ludzi, którzy obsługują te firmy i dojeżdżają również z gmin ościennych". - A co za tym idzie, rodzice chcą przy okazji dowieźć dzieciaki do placówek oświatowych w naszym mieście. Stąd też polepszamy bazę oświatową nie tylko dla naszych mieszkańców, ale też dla tych dzieciaków, które korzystają z naszych placówek. Oczywiście liczymy na to, że w którymś momencie może pojawić się taka sytuacja, że rodzice zamiast dojeżdżać z sąsiednich gmin, zdecydują się na to, żeby osiedlić się w naszym mieście - podkreślił burmistrz.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo