Na niedawnej sesji Rady Powiatu rajcy zadawali liczne pytania staroście. Radny Adam Wróblewski zapytał, czy do Starostwa Powiatowego w Parczewie wpłynęło pismo od wojewody lubelskiego dotyczące ewentualnego rozmieszczenia imigrantów na terenie powiatu parczewskiego. Starosta Janusz Hordejuk odpowiedział, że "w żadnym wypadku nie jest podjęta rozmowa na temat alokacji uchodźców na terenie naszego powiatu".
Dodał, że jeden z tygodni spędził na szkoleniu, które dotyczyło obrony ludności cywilnej. Zaznaczył jednak, że w trakcie szkolenia były wykonywane różne ćwiczenia, w programie było m.in. ćwiczenie alokacji uchodźców. - Szkolenie obejmowało zasady obronności (przygotowanie schronów, itp.). Została przesłana propozycja działań ze strony powiatu parczewskiego na przygotowanie obronne ludności. Podjęto dużo działań przygotowujących na ewentualność konieczności obrony - powiedział Hordejuk w nieco enigmatyczny sposób.
Szpital przyjazny wojsku
Radny Bartosz Hawryluk poruszył temat realizowanego przez naszą jednostkę projektu "Szpital przyjazny wojsku". - Na czym polega to porozumienie? - dopytywał. Starosta odpowiedział, że program dotyczy współpracy pomiędzy wojskiem, rodzinami osób pełniących służbę oraz kombatantami.
- Szczegóły będą uzgadniane podczas rozmów z poszczególnymi podmiotami. Porozumienie to ma na celu udzielanie świadczeń przez SPZOZ na rzecz wojska, rodzin i osób po służbie. Program obejmuje szeroki zakres działań, ponieważ są brane pod uwagę budowy schronów i budynków ochronnych przy SPZOZ. Szczegóły programu są w trakcie opracowania - powiedział niedawno.
Radny Sławomir Langa poruszył z kolei temat Powiatowego Programu Opieki Nad Zabytkami. Starosta odpowiedział, że program jest opracowany i został skierowany do konserwatora zabytków w celu jego zaopiniowania.
Niewystarczająca transparentność?
Radny Wróblewski zarzucił władzom powiatu, że nie działają w sposób wystarczająco transparentny. Zauważył, że w informacji starosty z wykonania uchwał Rady oraz z działalności Zarządu Powiatu w okresie międzysesyjnym jest jedynie zawarta informacja, że protokoły z posiedzeń Zarządu Powiatu i podjęte uchwały są dostępne na BIP Starostwa Powiatowego w Parczewie. - Na podstawie przedstawionej informacji starosty radni nie mają informacji ws. działań, których odzwierciedleniem są podjęte uchwały na posiedzeniu Zarządu Powiatu - ocenił.
Wicestarosta Artur Jaszczuk poinformował radnego Wróblewskiego, że informacja z wykonania uchwał Rady oraz z działalności Zarządu Powiatu zawiera, przede wszystkim tzw. sprawy różne z posiedzeń Zarządu Powiatu. - Treść uchwał zgodnie z przyjętym statutem powiatu jest zamieszczona na BIP Starostwa, podobnie jak wykaz wszystkich uchwał podejmowanych przez Zarząd Powiatu. Protokół z ostatniego posiedzenia jest zamieszczany dopiero po jego zatwierdzeniu na kolejnym posiedzeniu - w taki sposób Jaszczuk wyjaśnił proceduralne zawiłości.
Co nas czeka w nowym roku szkolnym?
Radna Aneta Szewczyk poprosiła o przedstawienie kierunków kształcenia, jakie będą realizowane
w ZS im. S. Staszica oraz w LO im. M. Kopernika. Wicestarosta Artur Jaszczuk odpowiedział, że w przyszłym roku szkolnym Rada Pedagogiczna ZS im. S. Staszica proponuje w technikum kierunki: technik pojazdów samochodowych, technik pojazdów samochodowych - oddział przygotowania wojskowego, technik żywienia i usług gastronomicznych, technik informatyk, technik elektryk, technik usług fryzjerskich. - Z kolei w szkole branżowej I stopnia ma to być kierunek mechanik - monter maszyn i urządzeń pod patronatem firmy ELPAR - zapowiedział Jaszczuk.
Z kolei Rada Pedagogiczna LO im. M. Kopernika proponuje kierunki: klasa humanistyczna, matematyczno-językowa, matematyczno-informatyczna i klasa biologiczno-chemiczna. - Zgodnie z przekazaną przez dyrektora LO informacją są proponowane do realizacji przedmioty o rozszerzonej podstawie. Klasa humanistyczna będzie realizować w rozszerzonym zakresie j. polski, j. angielski i do wyboru historię, geografię lub WOS. Jako przedmiot dodatkowy przewidywana jest edukacja filmowa. Klasa matematyczno-językowa będzie realizować na rozszerzeniu: matematykę, j. angielski, geografię lub fizykę. Klasa matematyczno-informatyczna będzie realizować rozszerzoną: matematykę, informatykę, fizykę lub j. angielski. Przedmiot dodatkowy to programowanie urządzeń cyfrowych. W przypadku klasy biologiczno-chemicznej rozszerzenie to biologia, chemia i j. angielski. Przedmiot dodatkowy to biologia doświadczalna - wyliczał Jaszczuk.
Co z inwestycjami?
Radny Wróblewski dopytywał ws. wniosków gmin z powiatu parczewskiego dotyczących wykonania tzw. nakładek asfaltowych. - Czy możemy mieć wgląd w to zestawienie? - dociekał.
Starosta poinformował, że tylko dwie gminy złożyły wniosek. To gmina Jabłoń i gmina Dębowa Kłoda. - Po zakończonej wycenie dokonanej przez dyrektor ZDP wystosujemy wniosek do poszczególnych gmin o partycypację w kosztach. W tym roku na ten cel przeznaczone jest 200 tys. zł plus 200 tys. z gmin - zapowiedział.
Radny Makówka nawiązał z kolei do informacji starosty z poprzedniej sesji. Zadał pytanie odnośnie zagospodarowania budynku PKP i przyległego terenu. - Na jakim etapie są prace w tym kierunku? - dociekał. Starosta odpowiedział, że jest umówione spotkanie w sprawie dworca PKP i terenu przyległego z ministrem Dariuszem Klimczakiem.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.