Program jest prowadzony przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, a mogą do niego przystępować poszczególne samorządy. Głównym celem jest wsparcie członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad dziećmi z orzeczeniem o niepełnosprawności lub dorosłymi osobami niepełnosprawnymi mającymi orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności.
Do domu osoby niepełnosprawnej na pewien czas przychodzi np. pracownik socjalny, aby nieco odciążyć opiekunów.
Na realizację programu minister przeznaczył w ramach tegorocznej edycji 150 milionów złotych. Gminy lub powiaty składały wniosek o dofinansowanie do właściwego wojewody do 10 listopada 2022 r.
Radny Łukasz Gołąb dociekał, czy w latach 2021-2022 gmina Parczew wnioskowała o pieniądze na opiekę wytchnieniową oraz realizację programu "Asystent osoby niepełnosprawnej". Radny skierował w tej sprawie interpelację do burmistrza Pawła Kędrackiego.
Joanna Suchodolska, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej wyjaśniła, że gmina nie przystąpiła do programów.
– Planowaliśmy ich realizację, podjęliśmy działania związane z ich promocją. Mimo przeprowadzonych czynności nie znalazły się osoby spełniające wymagane w programach kryteria lub nie wyraziły potrzeby skorzystania z tej formy pomocy – tłumaczy Suchodolska.
Kierownik dodała, że z bazy danych ośrodka został wygenerowany raport rodzin z gminy Parczew, w których żyją osoby niepełnosprawne. Pracownicy socjalni kontaktowali się telefonicznie lub osobiście z potencjalnymi uczestnikami, przedstawiając im warunki przystąpienia do programu.
Czytaj więcej informacji z Parczewa.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.