Projekt był finansowany z pieniędzy Unii Europejskiej w ramach programu Erasmus+. Dzięki temu w ubiegłym roku uczniowie z Parczewa w dwóch turach wyjeżdżali na praktyki do Grecji. Pierwsza podróż miała miejsce w maju, a druga – na przełomie sierpnia i września.
Za granicę miało szansę pojechać 84 uczniów ZS im. Staszica kształcących się na kierunkach: fryzjer (14 osób), technik pojazdów samochodowych (14 osób), informatyk (28 osób) oraz technik żywienia i usług gastronomicznych (28 osób). Teraz przyszedł czas podsumowań. – Na rynku pracy, szczególnie w kierunkach wybranych do naszego projektu, panuje bardzo duża konkurencja, dlatego uczestniczący w projekcie uczniowie mieli okazję do zdobycia unikalnego doświadczenia, które wyróżni ich spośród innych kandydatów – mówi Zdzisław Chmielarz, wicedyrektor ZS im. Staszica oraz koordynator projektu.
Dodaje, że "poprzez organizację projektu w szkoła chciała osiągnąć szereg celów".– Najważniejszym aspektem był rozwój kompetencji uczniów: zarówno w zakresie kompetencji zawodowych, językowych, społecznych i osobistych. W następnym etapie, gdy będą oni podejmować już pracę, wykażą się przedsiębiorczością i profesjonalizmem oraz znajomością kluczowych zagadnień ze swojej branży na europejskim poziomie – przewiduje wicedyrektor.
Zdaniem Chmielarza "wyjazd na praktyki był dla młodzieży okazją do podniesienia poziomu wiedzy, kluczowych kompetencji praktycznych i zdobycia unikalnych doświadczeń". – Uczniowie nauczyli się współpracować w międzynarodowej grupie, a także musieli poradzić sobie w rozwiązywaniu nietypowych problemów w niestandardowych sytuacjach – powiedział koordynator, podkreślając, że "projekt wywarł duży wpływ na uczniów placówki". – Wierzymy, że realizacja tego typu działań we wszystkich szkołach średnich pozwoli młodym ludziom na przygotowanie się na wejście w dorosły świat i zwiększy ich szansę na rynku zawodowym – przyznał.
ZS im. Staszica ma już w planach kolejne wyjazdy zagraniczne. Już pod koniec marca uczniowie pojadą na Litwę w ramach projektu: "Jedziemy na Litwę – budowanie kompetencji kulturowych podstawą integracji europejskiej". – Chodzi o szkołę położoną w miejscowości Turgiele, niedaleko Wilna. W planie są wspólne zajęcia, a także zwiedzanie, chodzi przede wszystkim o poznawanie kraju – tłumaczy Chmielarz, zaznaczając, że nie będzie to klasyczna wymiana, bo uczniowie z Litwy do Parczewa nie przyjadą.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.