reklama
reklama

Parczew: jest absolutorium dla burmistrza, ale przewodniczący Rady miał uwagi

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Z archiwum

Parczew: jest absolutorium dla burmistrza, ale przewodniczący Rady miał uwagi  - Zdjęcie główne

Plac Wolności w Parczewie | foto Z archiwum

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje parczewskieNa zbyt duży udział wydatków oświatowych w budżecie Parczewa zwracał uwagę Mirosław Naumiuk, przewodniczący Rady Miejskiej w trakcie dyskusji nad udzieleniem absolutorium burmistrzowi Pawłowi Kędrackiemu.
Reklama lokalna
reklama

Udzielenie wójtowi lub burmistrzowi absolutorium za wykonanie budżetu to coroczna, standardowa procedura. Poprzedza ją złożenie przez samorząd sprawozdania finansowego. Jak czytamy dokumentacji przedłożonej parczewskim radnym, aktywa trwałe (dostarczające korzyści przez okres dłuższy niż rok) gminy Parczew na początku 2021 roku wynosiły ok. 101,2 mln złotych, a na koniec roku – 109,3 mln zł. Tzw. suma aktywów wzrosła ze 112 mln złotych na początku ubiegłego roku do 119,8 mln zł na koniec 2021 r. Ze sprawozdaniem zapoznała się Regionalna Izba Obrachunkowa w Lublinie, która pozytywnie zaopiniowała wniosek o udzielenie burmistrzowi Kędrackiemu absolutorium. Sprawą na niedawnej sesji zajęli się parczewscy radni.

 

 

Przewodniczący Mirosław Naumiuk ocenił, że w budżecie Parczewa zostały zaburzone właściwe proporcje. – Mój głos nie jest pochwalny, musimy się przyjrzeć wydatkom na oświatę, które stanowią 1/3 naszego budżetu, czyli bardzo dużo. Subwencja nie rekompensuje nam ponoszonych kosztów, w 2021 r. do oświaty trzeba było dołożyć ponad 1,1 mln złotych, czyli prawie dwa razy tyle, co w 2020 roku – wyliczył Naumiuk i dodał, że nie jest to "wyłącznie zaniedbanie władz gminy, ale mają w tym spory udział". – W lutym, kiedy kierownik referatu oświaty przedstawił nam sprawozdanie z wynagrodzeń nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego, od razu zauważyłem, że nie jest tam najlepiej, że nikt tego obszaru nie analizuje. Ilość pieniędzy o 400 tysięcy złotych przekroczyła kwotę, którą powinniśmy wydać – ocenił.

 

Naumiuk zaznaczył, że "chce, aby nauczyciele zarabiali dużo, bo jest to ciężki zawód i trzeba być pasjonatem, aby go wykonywać, ale Parczew funkcjonuje w określonych realiach". – Nie jesteśmy bogatą gminą, nie mamy dużych pieniędzy, które by nasz budżet zasilały, mamy tylko własne dochody i skąpą subwencję – podkreślił i zaznaczył, że głosuje za udzieleniem absolutorium burmistrzowi Kędrackiemu, ale "robi to na kredyt". – Jeśli w 2023 roku nie zauważę, że ktoś pilnuje tematu oświaty, to kredyt przyznany będzie tylko na ten rok – powiedział.

 

 

Burmistrz Kędracki przyznał, że problem z oświatą występuje od wielu lat. – Niedofinansowanie jest problemem, kolejne rządy nie przyznają nam wystarczających środków – powiedział, dodając, że na przestrzeni ostatnich lat gm. Parczew stara się poprawiać infrastrukturę. – Realizujemy inwestycje, takie jak remonty budynków, budowy placów zabaw czy boisk, w 2021 r. budowaliśmy np. boisko w Przewłoce, remontowaliśmy boisko przy Szkole Podstawowej numer 2, w tym roku zbudowaliśmy "strefę sportową" przy Szkole Podstawowej numer 3 – wyliczał (...).

Więcej przeczytasz w papierowym wydaniu "Wspólnoty Parczewskiej". 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama