Reklama

Reklama

Parczew: jest nowa taryfa za wodę i ścieki. Spore podwyżki, ale jest też dobra informacja

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Pixabay

Parczew: jest nowa taryfa za wodę i ścieki. Spore podwyżki, ale jest też dobra informacja - Zdjęcie główne

Zdjęcie ilustracyjne | foto Pixabay

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Informacje parczewskie "Szary Kowalski" zapłaci za metr sześcienny wody o prawie 17 proc. więcej niż do tej pory. Zmaleje abonament za wodę, ale pojawi się nowy - za ścieki.

Reklama

Taryfa za dostarczanie wody i odprowadzanie ścieków dla odbiorców Zakładu Usług Komunalnych w Parczewie została zatwierdzona w 2019 roku na trzy lata. Od tamtej pory znacząco wzrosły koszty życia, a Polska od wielu miesięcy zmaga się z rekordową inflacją, która w sierpniu wyniosła 16,1 proc. Na przełomie 2021 i 2022 roku ZUK przedłożył Wodom Polskim nowy wniosek taryfowy.

 

Nowa taryfa została niedawno zatwierdzona po ciągnącej się od wielu miesięcy epopei. Wiosną urzędnicy zarzucali przedstawicielom ZUK np., że "niewłaściwie wyodrębnili grupy taryfowe" oraz "zbyt powierzchownie uzasadnili ponoszone koszty", z kolei prezes Marek Perliński ocenił, że to "szukanie dziury w całym".

 

Ostatecznie mieszkańców Parczewa czekają podwyżki. W tym wydaniu omawiamy nowe ceny za odprowadzaną wodę, która obowiązuje od 1 września. Porównanie starej oraz nowej taryfy jest utrudnione, bo tym razem w inny sposób wyodrębnione zostały grupy odbiorców.

 

Do tej pory w przypadku wody obowiązywały dwie kategorie: gospodarstwa domowe i obiekty użyteczności publicznej oraz „pozostali odbiorcy”, czyli przede wszystkim – przedsiębiorcy. W nowej taryfie odbiorcy zostali podzieleni na: rozliczanych miesięcznie (w uproszczeniu chodzi o przedsiębiorców) oraz rozliczanych kwartalnie (osoby prywatne, niezależnie od tego czy mieszkają w domach jednorodzinnych czy w blokach).

 

W przypadku „szarego Kowalskiego” nowa stawka netto za metr sześcienny wody to 3,36 zł w pierwszym roku obowiązywania nowej taryfy, podczas gdy w trzecim roku obowiązywania poprzedniej wynosiła ona 2,88 zł, co oznacza wzrost o niespełna 17 procent. W drugim roku obowiązywania taryfy cena wzrośnie do 3,42 zł  (...)

Więcej przeczytasz w papierowym wydaniu "WSpólnoty Parczewskiej". 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy