reklama
reklama

Parczew. Pięć lat rządów Kędrackiego w tej kadencji. Co się udało, a co było porażką?

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Grzegorz Rekiel

Parczew. Pięć lat rządów Kędrackiego w tej kadencji. Co się udało, a co było porażką? - Zdjęcie główne

Plac Wolności w Parczewie | foto Grzegorz Rekiel

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje parczewskieZostało zrealizowanych sporo inwestycji, ale z dużą krytyką spotkała się np. rewitalizacja Placu Wolności, która wiązała się z wycinką drzew – podsumowujemy minione pięć lat rządów burmistrza Kędrackiego w trakcie tej kadencji.
Reklama lokalna
reklama

Jesienią 2018 roku Paweł Kędracki zaczął swoją czwartą kadencję na stanowisku burmistrza Parczewa. Wybory wygrał wówczas już w pierwszej turze, pokonując Adama Domańskiego. Podsumowujemy minione 5 lat rządów Kędrackiego.

Nasza ocena w skali 0-10 to 6.

Sukcesy

Z pewnością nie można Kędrackiemu odmówić skuteczności w pozyskiwaniu zewnętrznych pieniędzy. Zadanie w ostatnich latach miał ułatwione ze względu na to, że samorządy rządzone przez osoby związane z Prawem i Sprawiedliwością, były często traktowane przez rząd nieco przychylniej, ale faktem jest, że gminie tylko w ostatnich miesiącach udało się pozyskać grube miliony np. na przebudowę ulicy Polnej czy przebudowę budynku byłego Zakładu Doskonalenia Zawodowego przy ul. Harcerskiej na publiczne przedszkole wraz z oddziałem żłobkowym.

W ostatnich latach i miesiącach w Parczewie nie zabrakło np. ważnych inwestycji, m.in. przebudowana została ul. Nadwalna, Wyszyńskiego, zbudowana została także ulica Zbożowa. Inne zadania to choćby rewaloryzacja jadłodajni czy przebudowa parkingu nieopodal szpitala, z którego chętnie korzystają mieszkańcy.

Nie można odmówić burmistrzowi chęci stawania w interesie Parczewa. Gmina pozwała Skarb Państwa do sądu, oceniając, że dotacje, jakie przez dziewięć lat gmina otrzymywała na wykonywanie tzw. zadań zleconych, np. wydawanie dowodów osobistych, były niewystarczające. Batalia zakończyła się zwycięstwem, na rachunek gm. Parczew trafiło ponad 1,2 mln złotych, a Kędracki wykazał się w tej sprawie pewną odwagą.

Dość dobrze jest też prowadzona polityka informacyjna gminy, czym z pewnością Parczew wyróżnia się na tle innych samorządów z powiatu. Burmistrz potrafi wyeksponować pozytywne wiadomości, dość sprawnie przekazuje mieszkańcom ważne informacje, co niewątpliwie jest sporym plusem.

Rewitalizacja Placu Wolności i zieleń

Cieniem na minione pięć lat kładzie się rewitalizacja Placu Wolności, która wiązała się z wycinką 58 drzew. O Parczewie było głośno w całej Polsce, a w 2022 r. w trakcie panujących upałów materiał na ten temat zrobił Polsat News, podając rewitalizację, jako przykład "betonozy". Z drugiej strony Plac Wolności jest po rewitalizacji wykorzystywany do organizacji licznych wydarzeń, takich jak przysięga Wojsk Obrony Terytorialnej, a w 2021 roku z placu wymaszerował korowód dożynkowy.

Kędracki, naszym zdaniem, starał się zatrzeć złe wrażenie związane z wycinką, stawiając na "zielone inwestycje", takie jak rewitalizacja parku przy Kościelnej/ Ogrodowej czy zagospodarowanie parku przy ul. 11 Listopada. Niesmak związany z wycinką na Placu Wolności jednak pozostał.

Kontrowersje

Do innych kontrowersji można zaliczyć (....)

Więcej przeczytasz w papierowym wydaniu "Wspólnoty Parczewskiej", gdzie znajdziesz m.in. komentarze radnych Grzegorza Dudy oraz Łukasza Gołąba

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama