Program Inwestycji Strategicznych to fundusz wprowadzony niedawno przez rząd Prawa i Sprawiedliwości. Ma być formą rekompensaty za mniejsze wpływy do samorządowych budżetów z tytułu planowanych zmian podatkowych (chodzi np. o planowane podniesienie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł, przez co sporej części społeczeństwa "zostanie w portfelu więcej pieniędzy", ale mniej środków "wróci" do budżetów samorządowych).
W ramach pierwszego konkursu samorządy mogły się ubiegać o bezzwrotne wsparcie inwestycji, a jego wysokość zależy od tzw. obszaru priorytetowego (wnioski można było składać do połowy sierpnia). Największe dofinansowanie trafi np. na budowę lub modernizację dróg czy na wykonanie odnawialnych źródeł energii (wkład własny wynosi minimum 5 proc.), a najmniejsze – np. na budowę i organizację parków naukowo-technologicznych (wkład własny wynosi co najmniej 20 proc.). Wszystkich "kategorii inwestycyjnych" jest 35 (kategorią jest np. "budowa lub modernizacja infrastruktury sportowej" itp.).
O złożenie trzech wniosków (to maksymalna liczba) o dofinansowanie w ramach funduszu apelował Łukasz Gołąb, parczewski radny. Jego zdaniem w ramach tzw. priorytetu pierwszego gmina powinna ubiegać się o środki na "wymianę nawierzchni i przebudowę dróg gminnych w sołectwach" oraz na "wymianę starych odcinków sieci wodociągowej na terenie miasta".
Zdaniem radnego w ramach drugiego "obszaru priorytetowego" władze Parczewa powinny złożyć wniosek o pieniądze na rewitalizację zalewu miejskiego, który został wykreślony z aktualnie realizowanego lokalnego planu rewitalizacji. – Możemy zrealizować inwestycje, na które trudno będzie uzyskać dofinansowanie z innych źródeł – przekonywał Gołąb, który napisał w tej sprawie interpelację do władz Parczewa.
Burmistrz Paweł Kędracki poinformował w odpowiedzi, że gmina złożyła w ramach konkursu dwa wnioski. Większy wniosek dotyczył "modernizacji Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji". – Projekt obejmuje budowę hali sportowo-widowiskowej, wykonanie oświetlenia istniejącego boiska głównego do piłki nożnej, wykonanie systemu nawodnienia boiska głównego i dwóch boisk bocznych do futbolu, wykonanie nowej trybuny wraz z dachem przy boisku głównym oraz przebudowę sceny z zapleczem – wylicza burmistrz. Szacunkowa wartość inwestycji wynosi około 30 milionów złotych, a wnioskowana kwota dofinansowania – ok. 27 mln złotych.
Drugi wniosek złożony przez gminę dotyczy przebudowy dróg oraz budowy sieci wodno-kanalizacyjnej na ul. Przemysłowej, Kolejowej i Poprzecznej w Parczewie. Wartość inwestycji to ok. 8,4 mln złotych brutto, a wnioskowana kwota dofinansowania – prawie 8 mln złotych.
Burmistrz Kędracki przypomniał, że w ramach Programu Inwestycji Strategicznych przewidzianych jest w sumie pięć konkursów, z czego dwa w tym roku, a trzy w przyszłym. – Decyzje dotyczące kolejnych wniosków będą uzależnione od rozstrzygnięć wcześniejszych i od uzyskanych dofinansowań wnioskowanych projektów – zapowiedział burmistrz.
Więcej informacji z Parczewa znajdziesz TUTAJ.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.