Reklama

Reklama

Parczew: Przyjęli program naprawczy dla szpitala. W 2019 roku przyniósł sporą stratę

Opublikowano: 4 czerwca 2021 14:43
Autor:

Parczew: Przyjęli program naprawczy dla szpitala. W 2019 roku przyniósł sporą stratę - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Informacje parczewskie Program naprawczy dla parczewskiego szpitala, który zakończył 2019 rok ze stratą wynoszącą niemal 1,2 mln złotych, przyjęła Rada Powiatu. Rajcy Prawa i Sprawiedliwości uważają, że dokument jest niekompletny. Starosta Janusz Hordejuk, do niedawna dyrektor placówki, odpierał zarzuty. Zasugerował, że w perspektywie wielu lat, ze względu na starzenie się społeczeństwa, możliwa jest np. likwidacja oddziału pediatrii.

Reklama

 

Wyniki finansowe parczewskiego szpitala za 2019 rok nie napawają optymizmem. Przychody ze sprzedaży (np. wykonania kontraktu) wyniosły prawie 38,7 mln złotych wobec kosztów działalności operacyjnej wynoszącej ponad 42,5 mln złotych. Uwzględniając inne parametry, szpital zakończył 2019 rok stratą w wysokości niemal 1,2 mln złotych, choć w 2018 roku miał 33 tysiące złotych zysku. W ubiegłym roku wskaźnik zadłużenia ogólnego wyniósł 67,66 proc. Z powodu złych wyników finansowych szpital musiał opracować program naprawczy - ważny dokument, który dotyczy planów na najbliższe lata. Taki wymóg nakłada ustawa. Głównym autorem programu był starosta Janusz Hordejuk, który do stycznia tego roku kierował parczewską lecznicą.

W raporcie czytamy m.in., że "przyczyną ujemnego wyniku finansowego był nieproporcjonalny przyrost kosztów w stosunku do wzrostu przychodów". Autorzy programu przekonują, że na trudną sytuację finansową parczewskiej placówki wpływ miało także podniesienie minimalnych wynagrodzeń personelu, co wynikało z odgórnych decyzji. - Przełożyło się to w szczególności na znaczący wzrost kosztów. Niestety szpital w Parczewie nie ma dodatkowych środków na pokrycie wzrastających zobowiązań z tego tytułu. Wartość ta finansowana będzie rosnącym zadłużeniem zakładu" – czytamy.

 

Nad programem naprawczym radni dyskutowali na majowej sesji Rady Powiatu. Adam Wróblewski (Prawo i Sprawiedliwość) miał do dokumentu sporo zastrzeżeń.

– Dlaczego w tym programie nie została ujęta kwestia przychodni? Uważam, że w tak ciężkiej sytuacji szpitala połączenie go z tzw. Poradnią 2000 miałoby bardzo pozytywny wpływ na finanse. W tym programie naprawczym nie ma również mowy o rozwoju poradni specjalistycznych – wyliczał i ocenił, że dokument jest niekompletny. – Nie idziemy wielotorowo, żeby racjonalizować działanie szpitala, aby w przyszłości funkcjonował jak najlepiej – ocenił Wróblewski.

Zauważył jednocześnie, że liczba etatów w administracji szpitala ma wzrosnąć w najbliższych latach z 28 do 33, a zatem o ponad 10 proc.

 

Starosta Janusz Hordejuk odpierał zarzuty. Wyjaśnił, że "program był pisany w warunkach pandemii, gdzie całe funkcjonowanie szpitala zostało zaburzone".

– Żadna z rzeczy, które zostały ujęte w programie, nie mogła zostać zrealizowana, bo koronawirus wszystko zniweczył. Nadal nie wiemy, jak będzie funkcjonował szpital w najbliższym czasie, bo mówi się o kolejnej fali epidemii – przyznał.

 

Hordejuk odniósł się również do Poradni 2000. – Nie jest elementem składowym szpitala, bo jako radni przez kilka kadencji podejmowaliście takie decyzje, żeby to był oddzielny element. Jako dyrektor nie miałem na to wpływu, dlatego nie rozumiem tego pytania. Jako radny mógł pan zgłaszać różne postulaty – w taki sposób starosta odpowiedział na pytanie Adama Wróblewskiego. Nawiązał też do sprawy poradni specjalistycznych. – Na przestrzeni ostatnich dwóch lat otworzyliśmy poradnię urologiczną, proktologiczną, rozbudowaliśmy poradnię endokrynologiczną. Przez pandemię ograniczyły swoją działalność, jedna z nich praktycznie nie funkcjonuje – skarżył się.

 

Radny Wróblewski miał więcej uwag. Zwrócił uwagę, że zgodnie z programem naprawczym "parczewski szpital ma być nastawiony na działanie psychiatrii, rehabilitacji i geriatrii". – O pozostałych oddziałach nic się nie wspomina. Nie wiadomo, jakie działania będą podejmowane, żeby straty były jak najmniejsze, żeby nie doprowadzać do zamknięcia pozostałych oddziałów, bo są one bardzo ważne dla bezpieczeństwa pacjentów – punktował.

Starosta Hordejuk zapewnił, że w programie nie ma mowy o likwidacji jakiegokolwiek oddziału, ale między wierszami, w zawoalowany sposób wspomniał, że w perspektywie wielu lat jest to możliwe. – Zderzymy się z pytaniem: co dalej z położnictwem i pediatrią? Ta ostatnia na razie ma się dobrze, ale została zamknięta np. w dużo większym powiecie, jakim jest lubartowski, ze względu na małe obłożenie łóżek. Myślę, że kiedyś dojdzie to do nas. Kiedyś na oddziale położnictwa rodziło się 800 dzieci, obecnie mamy niecałe 300, a ta liczba będzie spadała – przyznał.

 

 

Starosta przyznał, że najbardziej perspektywiczne są oddziały przeznaczone głównie dla osób starszych. – Jesteśmy w trakcie dobudowy szpitalnego skrzydła. Na dole będzie się mieścił oddział rehabilitacji i oddział geriatrii. Jak byłem dyrektorem, uważałem, że są to dziedziny, na które trzeba postawić, bo mamy starzejące się społeczeństwo. Mieliśmy obowiązek tworzenia nowych gałęzi medycznych, natomiast, żeby rozszerzyć bazę jednego oddziału, musieliśmy zmniejszyć liczbę łóżek w innym. Musieliśmy ograniczyć ich liczbę np. na oddziale pediatrii – wyjaśnił.

 

Program naprawczy został przyjęty jednomyślnie. Oddano 15 głosów "za", nikt nie był przeciw i nikt nie wstrzymał się od głosu.

Więcej informacji o szpitalu w Parczewie znajdziesz TUTAJ

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (43)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • 2 miesiące temu | ocena +5 / -5

  lara

  Przez ostatnie lata można było przeczytać w lokalnej prasie, że zadłużenie szpitala się zmniejsza. Że szpital wychodzi na prostą. Nie pamiętam jak było w 2019 r., ale chyba tak samo. A tu proszę, zmienił się dyrektor i wyszło szydło z worka. Pozostaje pytanie po co ten szpital "na siłę" utrzymywać ? Żeby utrzymać powiat ?

  • 2 miesiące temu | ocena +4 / -5

   siara

   Oho, kolejny zwolennik likwidacji powiatu. A chociaż z Parczewa czy inny powiat dlatego tak wyje?

   • 2 miesiące temu | ocena +2 / -4

    Do Lara

    Pewnie jesteś zwolennikiem pisu i centralizacji skoro tak ci powiaty przeszkadzają?

    • 2 miesiące temu | ocena +4 / -1

     lara

     Nie jestem zwolenniczką PiS ani żadnej innej partii. Niedługo odchodzę na emeryturę. Dużo już w życiu widziałam i wiem, że 98% działaczy partyjnych wstępuje do partii ze względów finansowych. Niektórzy już kilka partii zaliczyli, zarówno ci w sejmie jak i w samorządach. Brzydzę się wszystkimi partiami. A co do powiatu parczewskiego, to mam zdanie wyrobione od lat. Jedyne dochody powiatu to dotacje rządowe. Ciągle nie ma na nic pieniędzy. Tylko kredyty zaciągają. Po co taki powiat ? Ale jeśli ty wolisz żyć złudzeniami, twoja sprawa.

     • 2 miesiące temu | ocena +1 / -2

      Powodzenia na emeryturze

      Tak, już uwierzyłem.

   • 2 miesiące temu | ocena +5 / -2

    lara

    Nie jestem zwolennikiem likwidacji powiatu. Tylko nie wypieram rzeczywistości. Ten powiat nie ma racji bytu i o tym wszyscy wiedzą. Nie ma tu ani miejsc pracy, ani infrastruktury drogowej, ani niczego. Młodzież stąd ucieka, nie chcąc wegetować. Powiat parczewski nie ma szans na rozwój. Położony na uboczu jest omijany przez inwestorów. Popatrz na Radzyń Podl. Tylko trochę większy, a jednak dużo szybciej się rozwija. Jestem mieszkańcem powiatu i bardzo chciałbym aby istniał. Jednak czarno to widzę. Pewnie jesteś pracownikiem starostwa, albo jakiejś jednostki i boisz się o miejsce pracy. Rozumiem to. Ale podtrzymywanie dłużej przy życiu tego trupa chyba nie ma sensu.

    • 2 miesiące temu | ocena +4 / -2

     Harry Angel

     Za istnieniem powiatu są przede wszystkim ci co zajmują wysokie stanowiska w jego strukturach. W starostwie, w szkołach, w szpitalu. Oni dużo zarabiają i zależy im na utrzymaniu powiatu jak najdłużej. Jednak zwykli ludzie nic z jego istnienia nie mają oprócz wątpliwego prestiżu.

     • 2 miesiące temu | ocena +2 / -0

      Obiektywnie

      To mieszkańcom powinno najbardziej zależeć na istnieniu powiatu, gdyż z tego korzystają. Pracownicy sobie poradzą, gorzej z mieszkańcami.

      • 2 miesiące temu | ocena +3 / -1

       ok

       Tylko co mieszkańcy mają z tego, że mieszkają w tym powiecie ? Przecież tu żadnej pracy nie ma. Powiat się wyludnia. A co do pracowników to nie jestem taki pewien, bo bardzo wielu znam i wiem gdzie wcześniej pracowali i na jakich stanowiskach. Myślę, że przynajmniej niektórym, awans zawodowy i finansowy bardzo uderzył do głowy. Zmienili się o 180 st. na niekorzyść.

       • 2 miesiące temu | ocena +1 / -3

        Aj tam

        Jak nie wiesz to się dowiedz i nie zanudzaj.

       • 2 miesiące temu | ocena +0 / -3

        Szkoda czasu

        Skoro nie wiesz tak podstawowych rzeczy to nie ma o czym dyskutować. A jak ci powiat nie pasuje to go zmień.

        • 2 miesiące temu | ocena +3 / -1

         ok

         Bo nadal nie wiem w jaki sposób mieszkańcy korzystają z tego, że mieszkają w tym powiecie. Chyba tylko to, że mają parę urzędów i banków (to są przeważnie filie) i mogą załatwić wiele spraw na miejscu. Mieszkańcy spoza Parczewa i tak muszą tu przyjechać i to nawet ponad 30 km. Myślę jednak, że te filie zostałyby nawet jakby powiat zlikwidowano - czego wcale nie chcę. Jedyne wydziały starostwa, z których korzystają mieszkańcy to komunikacja, budownictwo i geodezja. I tu - niestety -musieliby jeździć poza powiat. W szpitalu jest chyba tylko 4 czy 5 oddziałów, a i tak przy poważniejszych schorzeniach trzeba jeździć poza powiat. Największy problem mieliby pracownicy starostwa i innych urzędów podległych starostwu oraz szpitala. Rozumiem, że ty również tego nie wiesz, jak korzystają mieszkańcy z istnienia tego powiatu, bo nic mi nie napisałeś.

         • 2 miesiące temu | ocena +2 / -1

          słoń

          Dokładnie. Najbardziej o utrzymanie powiatu walczą mieszkańcy Parczewa i najbliższych okolic. Ci co mieszkają w odległości powyżej 20 km i tak muszą tu dojechać aby coś załatwić. Nie wspomnę już o tych co mieszkają na obrzeżach powiatu. Im jest naprawdę wszystko jedno na terenie jakiego powiatu mieszkają.

          • 2 miesiące temu | ocena +1 / -2

           Tt

           Wam jest wszystko jedno gdzie mieszkacie, kto wami rządzi byle kasa się zgadzała.

           • 2 miesiące temu | ocena +2 / -1

            Tola

            Skąd takie daleko idące wnioski ? Mi jest wszystko jedno gdzie mieszkam, ale nie jest mi wszystko jedno kto rządzi. Nie oczekuj jednak, że będę wybierała miejsce zamieszkania w zależności od tego, kto rządzi w danym powiecie. Ani PiS ani PSL to nie moja bajka. Poza tym nie zapominaj, że w Polsce rządzi PiS, a więc i w powiecie parczewskim rządzi PiS. Przeczytałam, że dyrektorem szpitala też został człowiek PiS. A kto go wybrał ? Czyż nie zarząd powiatu ? Więc PSL też już daje ciała.

            • 2 miesiące temu | ocena +2 / -1

             Kazik

             Myślę, że niedługo PSL wejdzie w koalicję z PiS. Już jakiś czas temu coś się o tym mówiło. Sądzę, że konsekwencją będzie też wicestarosta z PiS.

    • 2 miesiące temu | ocena +3 / -2

     lara

     No to proszę wskaż mi, w którym miejscu napisałam nieprawdę. I napisz jakie są twoje argumenty za istnieniem powiatu.

     • 2 miesiące temu | ocena +1 / -3

      Już lecę

      Niczego nie będę ci wskazywać bo nie jestem drogowskazem. Jako rzekomej mieszkance powiatu powinno ci zależeć na utrzymaniu zarówno samorządu jak i szpitala. A jeżeli nie pasują ci dokonania władz to może sama startuj w kolejnych wyborach i pokaz jak trzeba miastem zarządzać? To podobno proste, skoro w Radzyniu wiedzą jak? Wy wszyscy jesteście mocni tylko w krytykanctwie.

      • 2 miesiące temu | ocena +3 / -2

       lara

       Dzięki za merytoryczną odpowiedź 🤣 Widzę, że zabrakło argumentów. Nie piszę o mieście tylko o powiecie geniuszu. Nigdzie nie będę startować, bo jak już napisałam brzydzę się wszelkimi partiami. Czyżby jakieś problemy ze zrozumieniem czytanego tekstu trollu ?

       • 2 miesiące temu | ocena +2 / -2

        Do wyżej

        A co tam słychać w twoim powiecie opolskim? Takie nudy, że chcesz parczewski likwidować?

    • 2 miesiące temu | ocena +1 / -3

     Tak, oczywiście

     Bo ty tak twierdzisz. Mało przekonujące argumenty.

 • 2 miesiące temu | ocena +0 / -0

  kasia

  po co likwidować pediatrie? zamknąć żaden problem tylko otworzyć to dopiero zaczynają sie schody

 • 2 miesiące temu | ocena +3 / -0

  Mieszkaniec

  Polska niewiele wydaje na publiczną ochronę zdrowia. W 2019 roku wydaliśmy na nią jedynie 4,3 proc. PKB czyli dużo poniżej średniej dla krajów Unii. Więcej wydają nasi sąsiedzi Czechy (6,5 proc), Słowacja (5,4 proc.) Natomiast w Niemczech wydatki na ochronę zdrowia to 9,9 proc. a we Francji 9,4 proc. Polacy jednak nie chcą z własnej kieszeni płacić więcej na ochronę zdrowia i są przeciwni zwiększaniu składki zdrowotnej.

 • 2 miesiące temu | ocena +5 / -0

  Reaktywacja

  Do szpitali w najgorszej kondycji nowa agencja powołana przez rząd będzie wysyłać swoich ludzi. Nie ma to jak gospodarka centralnie planowana. Kiedyś przerabialiśmy. Historia lubi się powtarzać. Ale te samorządy ich bolą.

  • 2 miesiące temu | ocena +4 / -2

   Poważnie?

   Nieudolni czyli nie ich? No to bardzo musi drażnić. Fakt.

  • 2 miesiące temu | ocena +3 / -4

   Sam

   Nie samorządy bolą tylko nieudolni ludzie przy władzy.

   • 2 miesiące temu | ocena +3 / -0

    Orka

    A ja to się ma do planowania centralnego? Przecież jedno wyklucza drugie. Oj coś ty na za bardzo znasz się na polityce.

 • 2 miesiące temu | ocena +0 / -0

  niko

  komuno wróć!!!!!!!!!!jak najszybciej!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  • 2 miesiące temu | ocena +0 / -0

   PRL bis

   Aleś ty nie na czasie. Weź se tv włącz, najlepiej 1.

   • 2 miesiące temu | ocena +1 / -0

    niko

    no tak,faktycznie coś przeoczyłem.

 • 2 miesiące temu | ocena +5 / -10

  Jan

  Tak. Wiem jaka jest sytuacja w służbie zdrowia. Jednak przez lata wtłaczano nam do głowy, że parczewski szpital wychodzi z kryzysu. Po co tak kłamać ?

  • 2 miesiące temu | ocena +1 / -3

   xyz

   Nam, mieszkańcom powiatu parczewskiego.

   • 2 miesiące temu | ocena +3 / -2

    Mieszkaniec powiatu

    Jakoś sobie nie przypominam żeby ktokolwiek coś mi "wtłaczał" do głowy.

  • 2 miesiące temu | ocena +5 / -1

   Naprawdę?

   Komu wam?

 • 2 miesiące temu | ocena +12 / -2

  Do Jana

  Piszesz jakbyś nie znał sytuacji służby zdrowia w Polsce. Szpitale są zadłużone na ponad 15 miliardów. Jakiś czas temu rząd chciał zlikwidować około setki szpitali powiatowych, teraz chce centralizacji i ograniczania kompetencji w zarządzaniu szpitalami przez samorządy. Działanie systemu opieki zdrowotnej w okresie pandemii pokazuje, że najbardziej zawiódł właśnie centralny poziom zarządzania. Dlatego z proponowanych zmian raczej nie ma się co cieszyć bo lepiej na pewno nie będzie.

 • 2 miesiące temu | ocena +3 / -13

  Jan

  Dopóki dyrektorem był Pan Hordejuk wszystko grało. Czyżby kreatywna księgowość ?

 • 2 miesiące temu | ocena +11 / -0

  sondaz

  Aż 70 procent młodych ludzi (18-29 lat) odpowiedziało NIE na pytanie "Czy w porównaniu z innymi państwami Europy Polska jest szczęśliwym krajem?"

 • 2 miesiące temu | ocena +14 / -2

  Czar prl-u

  Niektórym żal czasów słusznie minionych, kiedy wszystko było sterowane centralnie.

  • 2 miesiące temu | ocena +0 / -6

   qwerty

   Teraz nie jest sterowane centralnie i jest - jak widzimy - dużo lepiej. 😜

   • 2 miesiące temu | ocena +8 / -0

    Jak nie jak tak

    Poczekaj chwileczkę to będziesz mieć PRL bis w pelnym wydaniu. W końcu tak długo na to czekałeś.

 • 2 miesiące temu | ocena +0 / -11

  Ade

  No i lepiej, że nie będą.

  • 2 miesiące temu | ocena +8 / -0

   Aha

   Zawsze mogą zlikwidować. Mieszkańcy się ucieszą. C'nie?

 • 2 miesiące temu | ocena +14 / -0

  De

  Tymczasem obóz władzy szykuje nam centralizację służby zdrowia przygotowujac nową ustawę, w której pada pomysł utworzenia tzw. Agencji Rozwoju Szpitali. Czy samorządy będą mieć jeszcze jakiś wpływ na lokalne placówki medyczne czy odgórnie będą podejmowane decyzje?