Reklama

Reklama

Parczew: przysięga "terytorialsów" na Placu Wolności (DUŻO ZDJĘĆ)

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje parczewskie 46 "terytorialsów" złożyło na Placu Wolności w Parczewie uroczystą przysięgę. W programie wydarzenia był też m.in. przemarsz wojska ulicami miasta czy piknik militarny.

Reklama

Nowi "terytorialsi" ukończyli z powodzeniem 16-dniowe szkolenie podstawowe i niebawem zaczną służbę w jednym z pięciu batalionów 2 LBOT, rozlokowanych w Lublinie, Dęblinie, Białej Podlaskiej, Kraśniku oraz Zamościu.

 

Jedną z nowozaprzysiężonych osób jest Iga Witeska z Kraśnika. – Będę służyć w kraśnickim batalionie, szkolić się i pomagać w terenie, w którym mieszkam i z którego pochodzę. To właśnie otwarcie batalionu w moim mieście i formuła WOT, która daje możliwość pogodzenia życia prywatnego i zawodowego ze służbą wojskową spowodowały, że wzięłam udział w szkoleniu podstawowym. Będę nosić mundur żołnierza Wojska Polskiego, będąc przykładem dla mojej czternastoletniej córki – powiedziała po ceremonii.

 

Z kolei pułkownik Tadeusz Nastarowicz, dowódca 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej odczytał list Mariusza Błaszczaka, ministra obrony narodowej skierowany do nowych "terytorialsów". – Z dumą i odpowiedzialnością będziecie kontynuować tradycje polskich formacji niepodległościowych, wywodzących się z Armii Krajowej, której 80. rocznicę powstania obchodziliśmy w tym roku – napisał minister Błaszczak.

 

Uroczystość zaczęła się od mszy świętej w intencji żołnierzy, która została odprawiona w Bazylice Mniejszej w Parczewie. Po niej nastąpił przemarsz wojska ulicami miasta na Plac Wolności. W programie był m.in. pokaz musztry paradnej w wykonaniu uczniów XIV LO im. Zbigniewa Herberta z Lublina oraz defilada z udziałem pododdziałów 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Specjalną atrakcję przygotowali również "terytorialsi" z Białej Podlaskiej, którzy zaprezentowali "dynamiczny pokaz wyszkolenia żołnierzy z zastosowaniem środków pozoracji pola walki".

 

Mieszkańcy mogli wziąć udział w pikniku wojskowym, podczas którego mogli obejrzeć sprzęt i wyposażenie 2 Lubelskiej Brygady OT oraz 1 Warszawskiej Brygady Pancernej im. Tadeusza Kościuszki. Osoby zainteresowane wstąpieniem w szeregi 2 LBOT mogły porozmawiać z żołnierzami - rekruterami na temat naboru oraz przebiegu służy.

 

W wydarzeniu wziął udział m.in. burmistrz Paweł Kędracki, a także Szczepan Niebrzegowski – starosta radzyński. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy