reklama
reklama

Parczew: publicznie czytali utwór Adama Mickiewicza. To część akcji Narodowe Czytanie (ZDJĘCIA)

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje parczewskie W publicznym czytaniu "Ballad i romansów" Adama Mickiewicza wzięli udział samorządowcy oraz przedstawiciele służb mundurowych z powiatu parczewskiego.
reklama

To część ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie. Organizatorem wydarzenia w powiecie parczewskim była Powiatowa Biblioteka Publiczna-Centrum Kultury, na zaproszenie której wybrane fragmenty utworu Mickiewicza czytali przedstawiciele samorządu powiatowego, kierownicy jednostek organizacyjnych oraz innych instytucji. Nie zabrakło starosty Janusza Hordejuka, wicestarosty Artura Jaszczuka; Ewy Klajdy, skarbnik powiatu; Janusza Zielińskiego, przewodniczącego Rady Powiatu Parczewskiego czy Elżbiety Zdolskiej, sekretarz powiatu.

 

W wydarzeniu wzięli też udział m.in.: inspektor Krzysztof Kozyra, komendant powiatowy policji; starszy brygadier Leszek Szymański, komendant powiatowy Państwowej Straży Pożarnej; Witold Zakościelny, nadleśniczy Nadleśnictwa Parczew; Jarosław Ostrowski, p.o. dyrektor parczewskiego szpitala; ks. Norbert Taratycki z parafii pw. Jana Chrzciela czy Beata Tryniecka, dyrektor Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika.

 

Narodowe Czytanie to organizowana przez prezydenta Polski coroczna akcja wspólnego czytania wybranej lektury, do której "przyłączyć się mogą wszystkie chętne osoby prywatne oraz instytucje publiczne w kraju i za granicą". Akcja po raz pierwszy została zorganizowana 10 lat temu, kiedy lekturą był "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza. – Na przykład w 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: "Trylogię" Henryka Sienkiewicza oraz "Lalkę" Bolesława Prusa. Z kolei w 2016 r. w warszawskim Ogrodzie Saskim prezydent Andrzej Duda i Agata Kornhauser– Duda zaczęli Narodowe Czytanie" Quo vadis" Henryka Sienkiewicza – czytamy na stronie internetowej Kancelarii Prezydenta.

 

W tym roku wybór padł na "Ballady i romanse", ponieważ mija 200 lat od publikacji tomu. – Ten zbiór ballad wydany w 1822 roku w Wilnie wyznacza początek polskiego romantyzmu i ma niezwykłą wartość w krajowej literaturze. Do ballad inspirowanych ludową tradycją, Mickiewicz wprowadza elementy świata nadprzyrodzonego, takie jak upiory, świtezianki, duchy czy kobiety przemieniające się w syreny – podaje specjalistyczny portal wolnelektury.pl. 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama