reklama
reklama

Parczew. Radny skarży się na warunki lokalowe powiatowych jednostek

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Google maps

Parczew. Radny skarży się na warunki lokalowe powiatowych jednostek - Zdjęcie główne

foto Google maps

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje parczewskieO poprawę warunków lokalowych Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Parczewie apeluje radny Adam Wróblewski.
reklama

Na niedawnej sesji Rady Powiatu omawiane było sprawozdanie kierownika PCPR w Parczewie z działalności jednostki i efektów pracy organizatora rodzinnej pieczy zastępczej w 2024 r.

Radny Adam Wróblewksi Wróblewski zauważył, że kierownik PCPR - Ewa Buczek wypunktowała, czego placówka potrzebuje i jakie remonty są konieczne, aby zwiększyć komfort zarówno pracowników jak i klientów (obecnie siedziba mieści się przy ul. Szpitalnej, lokal jest zdaniem części osób zbyt mały). - Kiedy starosta zamierza podjąć działania, aby poprawić warunki pracy w PCPR? - dopytywał.

Starosta Janusz Hordejuk odpowiedział, że nie może określić daty, ponieważ na ten moment nie ma możliwości lokalowych i działkowych, aby przeprowadzić istotne zmiany. Zauważył, że PCPR nie jest jedyną placówką, która mierzy się z niedogodnościami lokalowymi.

reklama

Radny Wróblewski przypomniał, że na początku kadencji przeprowadził rozmowę ze starostą. - W trakcie tej rozmowy starosta wyraził potrzebę wybudowania nowego budynku Starostwa. Jestem zawiedziony pozyskanymi informacjami. W Wydziale Geodezji, Kartografii, Katastru i Gospodarki Nieruchomościami warunki również nie są dobre, ponieważ będąc tam petentem nie miałem możliwości napisania wniosku w dogodnym miejscu - powiedział Wróblewski.

Starosta nie zgodził się z opinią radnego Wróblewskiego, że w Wydziale Geodezji, Kartografii, Katastru i Gospodarki Nieruchomościami warunki pracy są złe. Hordejuk odpowiadając na pytanie radnego przyznał, że jest szansa na rozwój infrastruktury, ponieważ do tej pory rozwój ten blokował plan zagospodarowania przestrzennego miasta, który w czerwcu ma zostać zmieniony.

reklama

Radny Artur Makówka zauważył, że w wykazie infrastruktury są zamieszczone duże zadania inwestycyjne, jak i małe typu prace malarskie, wymiana oświetlenia. - Takie zadania mogą być zrobione szybko, a w rezultacie ich wykonania komfort pracy znacznie się poprawi - zauważył.

Starosta odpowiedział, że to pytanie powinno być skierowane do pani kierownik, ponieważ to ona koordynuje pracami na terenie placówki. Kierownik Ewa Buczek wyjaśnił, że drobne prace remontowe są już realizowane.

Radny Wróblewski zauważył, że co roku są organizowane programy z ZUS na poprawę warunków pracy. - Dziwię się, że kierownik PCPR nie korzysta z tego dofinansowania, a jedynie korzysta ze środków pozyskanych ze starostwa - przyznał. Starosta odpowiedział, że ta sprawa zostanie zweryfikowana.

reklama

Co z opieką wytchnieniową?

Radny Adam Wróblewski zadał też pytanie odnośnie opieki wytchnieniowej. Zauważył, że środki przeznaczone na ten cel pozostają bez zmian, zaś przybywa beneficjentów.

Kierownik PCPR odpowiedziała, że może być to konsekwencją dużego zainteresowania funduszami ze strony innych powiatów. Z kolei ilość beneficjentów się zwiększyła wraz ze świadomością społeczeństwa.

Kolejne pytanie Wróblewskiego dotyczyło dofinansowania zakupu przedmiotów ortopedycznych. Radny zauważył, że liczba osób, które dostały negatywną decyzję w tej sprawie jest całkiem spora (nie podał dokładnej ilości). - Czy taka sytuacja ma miejsce co roku, czy jedynie w ubiegłym roku? - dociekał.

Kierownik PCPR odpowiedziała, że na to zadanie jest przeznaczane najwięcej środków, ponieważ społeczeństwo się starzeje i również przybywa beneficjentów. - Osoby, którym nie udało się otrzymać dofinansowania w roku ubiegłym składają ponownie wnioski w roku następnym i wtedy otrzymują dofinansowanie z wyrównaniem. Wnioski są rozpatrywane według daty złożenia - wyjaśniła Buczek.

reklama

Radny Wróblewski poruszył także temat odpłatności za pobyt w rodzinie zastępczej dziecka. - Starosta wydał 79 decyzji odstępujących od odpłatności za pobyt dziecka w rodzinie zastępczej, co skutkowało zwolnieniem rodziców biologicznych dzieci z ponoszenia kosztów za pobyt dziecka w rodzinie zastępczej. Z czego to wynika? - dociekał.

Kierownik PCPR odpowiedziała, że wynika to z trudnej sytuacji materialnej rodziców biologicznych. Dodała, że wszystkie decyzje są podejmowane w oparciu o uchwałę Rady Powiatu, która jasno mówi, kiedy można odstąpić od zwrotu kosztów utrzymania dziecka w pieczy zastępczej. 

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo