Reklama

Reklama

Parczew: szpital ma powoli wychodzić na prostą

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Z archiwum

Parczew: szpital ma powoli wychodzić na prostą - Zdjęcie główne

Szpital w Parczewie | foto Z archiwum

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje parczewskie Prawie milion złotych ma wynieść w tym roku strata parczewskiego szpitala – wynika z przyjętego niedawno przez Radę Powiatu programu naprawczego. Liczba etatów ma wzrosnąć z ponad 348 do ponad 355.

Reklama

Szpital musiał przygotować program naprawczy, bo 2022 rok przyniósł stratę, która według niedawnych szacunków wyniosła ok. 1,9 mln złotych. Prognozowany wynik finansowy w tym roku to prawie milion złotych straty, a w 2024 r. przybliżona strata ma wynieść już tylko 300 tysięcy złotych.

Przychody ze sprzedaży (czyli głównie z wykonywania świadczeń zdrowotnych) powinny wynieść w tym roku 66,5 mln zł, wobec 61,6 mln zł w 2022 r. oraz 54,7 mln zł w 2021 r. Placówka spodziewa się, że pozostałe przychody wyniosą w 2023 r. niemal 2 mln zł wobec prawie 3 mln zł w 2022 r.

Koszty działalności operacyjnej mają w tym roku wynieść 69,3 mln zł wobec 66,3 mln w ubiegłym roku. Jarosław Ostrowski, p.o. dyrektor parczewskiego szpitala, który przygotował program naprawczy, ocenił, że "przyczyną ujemnego wyniku finansowego jest niewłaściwa, zbyt niska wycena usług przez Narodowy Fundusz Zdrowia".

– Procedury wycenione są o 15-20 procent poniżej poziomu opłacalności. Ze względu na wysokie koszty, podwyżki cen materiałów, leków i innych usług, trudno jest osiągnąć poziom rentowności – czytamy.

Wzrost wynagrodzeń

W 2022 r. sytuacja finansowa pogorszyła się względem 2021 r., który zamknął się stratą wynoszącą milion złotych. Zdaniem dyrektora "pogorszenie sytuacji finansowej wynika z radykalnych podwyżek wynagrodzeń pracowników medycznych" (dokładne kwoty nie zostały podane).

– Niezależnie od sytuacji finansowej musimy ustawowo podwyższać wynagrodzenia lekarzy, pielęgniarek, położnych czy ratowników. Z kolei ustawowo zagwarantowane wzrosty wynagrodzeń przekładają się na żądania płacowe innych grup oraz osób zatrudnionych na umowach cywilno-prawnych – zauważył Ostrowski, zaznaczając, że sytuacja ekonomiczna jest jednak "w miarę stabilna".

Jak czytamy w dokumencie, w 2022 r. w szpitalu było tylko 14,2 etatów lekarskich, bo 91 osób było zatrudnionych na umowach cywilno-prawnych, czyli przede wszystkim na kontraktach  (...)

Więcej przeczytasz w papierowym wydaniu "Wspólnoty Parczewskiej". 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy