reklama
reklama

Parczew upamiętnił Święto Konstytucji 3 Maja

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Gmina Parczew

Parczew upamiętnił Święto Konstytucji 3 Maja - Zdjęcie główne

foto Gmina Parczew

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje parczewskie233. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja uczcili mieszkańcy i samorządowcy z Parczewa.
reklama

Wracamy do parczewskich obchodów, w programie których była m.in. msza święta oraz występ orkiestry dętej. Nie zabrakło też złożenia wieńców pod pomnikiem Niepodległości. Swoje poczty sztandarowe wystawiła m.in. Komenda Powiatowa Policji w Parczewie, Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Parczewie czy Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika.

W wydarzeniu wzięli udział m.in. Michał Bożym, zastępca burmistrza Parczewa; Agnieszka Hawryluk, sekretarz gminy Parczew; Janusz Zieliński, przewodniczący Rady Powiatu Parczewskiego czy ks. kan. Jacek Nazaruk, proboszcz Parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Parczewie.

Jak podaje serwis pamiecpolski.archiwa.gov.pl "uchwalona 3 maja 1791 roku na Sejmie Czteroletnim ustawa regulująca ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów była pierwszą w Europie i drugą na świecie nowoczesną konstytucją".

reklama

"Wprowadzała w Rzeczypospolitej ustrój monarchii konstytucyjnej – zachowywała stanową strukturę społeczeństwa, ale otwierała perspektywy dalszych przekształceń systemu państwowego. Na jej podstawie przyjęto monteskiuszowski podział władz na prawodawczą, wykonawczą i sądowniczą, a także zniesiono m.in. liberum veto, konfederacje i wolną elekcję" – czytamy w artykule.

Ze względu na rozbiory Konstytucja 3 Maja obowiązywała jedynie przez 14 miesięcy, była jednak "wielkim osiągnięciem narodu polskiego chcącego zachować niezależność państwową oraz zapewnić możliwość rozwoju gospodarczego i politycznego kraju".

Pamiecpolski.archiwa.gov.pl podaje, że oryginał rękopiśmienny Konstytucji 3 Maja początkowo był przechowywany w Wilanowie w zbiorach Archiwum Publicznego Potockich. W latach 70. XIX wieku na mocy umów rodzinnych archiwum został przekazany do podkrakowskich Krzeszowic, a po 1945 roku powrócił do Warszawy i znalazł się w Archiwum Głównym Akt Dawnych.

reklama

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama