W programie było m.in. spotkanie z psychologiem. Współorganizatorem wydarzenia był Uniwersytet Trzeciego Wieku.
Jak czytamy na stronie internetowej pacjent.gov.pl, smutek jest normalnym odczuciem, wiąże się z reakcją na trudne sytuacje. Jednak jeśli trwa ponad dwa tygodnie – może być oznaką choroby.
– W depresji pojawia się uczucie bezsilności, bezradności. Unikamy spotkań ze znajomymi, towarzyszy nam ciągłe uczucie zmęczenia. Często pierwsze objawy pozostają niezauważone. Możesz ich nie widzieć u siebie ani u bliskich osób. Chorzy nie zawsze je postrzegają jako inny stan i nie mówią o tym nikomu – mówią eksperci.
Według szacunków Światowej Organizacji Zdrowia do 2030 roku depresja będzie najczęściej występującą chorobą na świecie. Ocenia się, że w Polsce na depresję choruje ok. 1,2 mln osób. Dane NFZ wskazują, że w 2021 r. lekarze rozpoznali depresję u 682 tysięcy osób – jako chorobę główną lub współistniejącą.
Jednym ze sposobów zapobiegania, a także elementem w procesie leczenia depresji jest aktywność fizyczna. Spacery i szybki marsz to najbardziej uniwersalny rodzaj wysiłku. Nie wymaga specjalnego przygotowania ani kondycji, a przynosi wymierne efekty.
W depresji ma też znaczenie sposób odżywiana. Prawidłowa dieta wpływa na poziom serotoniny, zwanej hormonem szczęścia.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.