Wspólnota: Jak powstał Instytut Dziedzictwa Historycznego Ziemi Siemieńskiej?
Mateusz Pachucki, założyciel instytutu: - Jest to pokłosie mojej działalności badawczej nad dziejami Siemienia oraz okolic, gdyż z wykształcenia jestem historykiem. Wszystko zaczęło się od chęci poznania własnych korzeni. Przez lata gromadziłem i publikowałem na stronie "Dawny Siemień i okolice" materiały dotyczące tutejszej okolicy, przeszukiwałem archiwa w celu odkrywania nowych faktów i spisywałem wspomnienia najstarszych mieszkańców gminy Siemień. W pewnym momencie postanowiłem, że założę fundację (instytut działa właśnie w takiej formie prawnej – dop. aut.), która pozwoli poszerzyć horyzonty oraz zrzeszyć ludzi zainteresowanych odkrywaniem i promowaniem regionu.
Jaki jest główny cel organizacji?
Chcemy odkryć i zachować jak najwięcej materiałów związanych z dziedzictwem historycznym ziemi siemieńskiej. Będziemy poszukiwać oryginałów i kopii startych fotografii, dokumentów, a także wszelkiej maści pamiątek. Fundacja podejmie się prowadzenia społecznego Archiwum Ziemi Siemieńskiej, będzie promować dziedzictwo historyczne, dbać o zabytki i miejsca pamięci oraz prowadzić badania nad historią okolic Siemienia. W zamyśle instytutu pojawia się również powołanie muzeum regionalnego i gromadzenie wspomnień mieszkańców.
Czym będzie się zajmować Archiwum Społeczne Ziemi Siemieńskiej?
Archiwum społeczne, według definicji, powstaje w efekcie oddolnej działalności obywatelskiej. Jego główną misją jest aktywne działanie na rzecz ratowania i ochrony dziedzictwa kulturowego, a celem: pozyskiwanie, zabezpieczanie, opracowanie i udostępnianie materiałów wchodzących w skład niepaństwowego zasobu archiwalnego. Mówiąc prościej, u większości ludzi, w tzw. przysłowiowej szufladzie gromadzone są pamiątki po przodkach. Często są one zbierane pieczołowicie latami. Niestety zdarza się coraz częściej, że to, co kilka pokoleń uzbierało, dziedzice wyrzucają jako zbędny balast przeszłości. Nasz instytut, jako organizacja gromadząca osoby żywo zainteresowane historią regionalną, chce pozyskać jak najwięcej z zawartości takich szuflad. Zbieramy głównie fotografie, dokumenty szkolne i urzędowe, listy, pamiętniki oraz wszystko, co świadczy o dawnym życiu mieszkańców ziemi siemieńskiej. Oczywiście w większości przypadków zadowolą nas kopie cyfrowe, ale jeśli ktoś będzie miał życzenie przekazać nam oryginały swoich pamiątek, to chętnie je przyjmiemy i zabezpieczymy dla następnych pokoleń. Zachęcamy do kontaktu osoby mające pamiątki z dawnych lat.
Co jeszcze zamierzacie zrobić?
Chcielibyśmy upamiętnić wiele zdarzeń i postaci historycznych, które są znaczące dla lokalnej historii i pamięci. Jedną z takich osób jest profesor Władysław Bazyluk, który był znakomitym przyrodnikiem. Zamierzamy też spopularyzować wiedzę na temat Wincentego Grodzickiego, właściciela majątku siemieńskiego i działacza niepodległościowego oraz sekretarza gminy z okresu międzywojennego Stanisława Narębskiego, który przyczynił się do rozwoju wielu organizacji społecznych na terenie gminy (...)
Więcej przeczytasz w papierowym wydaniu "Wspólnoty Parczewskiej".
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.