Monika Mackiewicz-Drąg, wójt gm. Podedwórze przypomniała, że oprócz pandemii koronawirusa, która odcisnęła spore piętno na pracy urzędu, jednym z ważniejszych wydarzeń w ciągu minionych 12 miesięcy była powódź, jaka nawiedziła gminę. – Zielawa, niepozorna rzeka, zalała łąki, z których nie można było zebrać plonów. Tysiące hektarów znalazły się pod wodą. Niestety w 2020 r. nie było możliwości uzyskania rekompensaty finansowej z tego tytułu, cieszę się, że w tym pojawiła się taka możliwość i można składać wnioski do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Powódź bardzo mocno wpłynęła na kondycję finansową naszych mieszkańców, w znacznej mierze rolników – zauważyła.
Część poszkodowanych osób nie otrzyma jednak rekompensaty. – Wiele osób nie wierzyło, że uda się uzyskać rekompensatę, dlatego nie podpisywały one protokołów sporządzanych przez komisję szacującą straty. Osoby, które nie dopełniły tej czynności, nie mogą już tego zrobić – wyjaśniła pani wójt.
Monika Mackiewicz-Drąg podkreśliła, że maleje zadłużenie gminy. – 2018 rok zaczynał się z kredytem niemal 4 milionów złotych, a zadłużenie sięgało prawie 60 procent budżetu. Obecnie nasze zadłużenie wynosi ok. 2 mln złotych, a dochody ponad 8 mln zł, a zatem relacja jest już zupełnie inna – zauważyła.
Według stanu na koniec 2020 roku gmina Podedwórze ma 1675 mieszkańców, o 26 mniej, aniżeli w analogicznym okresie sprzed 12 miesięcy. Sytuacja demograficzna gminy nie napawa optymizmem.- W 2020 r. w naszej gminie urodziło się 12 dzieci, w tym 6 dziewczynek i 6 chłopców. Jest to o 6 osób mniej niż w 2019 roku. W 2020 roku zmarło 31 osób, w tym 10 kobiet i 21 mężczyzn. Zgonów było o 9 więcej niż w 2019 roku. Przyrost naturalny był ujemny i wyniósł -19" – czytamy w raporcie.
Sporo mieszkańców wyprowadziło się z gm. Podedwórze, najwięcej, bo 10 - do miasta (w tym 3 do Lublina, 2 do Włodawy). Za granicę wyjechały 4 osoby, a 9 przeprowadziło się do innych wsi.
Niekorzystna jest struktura demograficzna gminy. Tylko 278 mieszkańców to osoby w przedziale wiekowym 0-18 lat (126 dziewczynek i 156 chłopców), 981 to osoby w wieku produkcyjnym (18-59 lat dla kobiet, 18-64 dla mężczyzn), a 412 mieszkańców jest w wieku emerytalnym.– Pod względem liczby ludności jesteśmy najmniejszą gminą w województwie lubelskim i jedną z najmniejszych w Polsce. Mała i ciągle malejąca liczba ludności wpływa na niskie dochody podatkowe gminy, a duży udział osób korzystających z pomocy społecznej świadczy o nawarstwieniu problemów społecznych. Pomimo niekorzystnej sytuacji wraz z mieszkańcami i lokalnymi organizacjami podejmujemy działania na rzecz rozwoju gminy – zapewniają urzędnicy.
Przykłady? W 2020 roku prowadzona była przebudowa drogi powiatowej łączącej Rusiły z Kodeńcem (gm. Dębowa Kłoda). Kosztami wspólnie podzieliły się gm. Podedwórze oraz Starostwo Powiatowe w Parczewie. W ubiegłym roku prowadzono prace na odcinkach: Rusiły - Podedwórze oraz Podedwórze - Hołowno. W 2020 r. ruszyła też termomodernizacja siedziby Urzędu Gminy.
Więcej informacji z gminy Podedwórzw znajdziesz TUTAJ.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.