Wspólnota: Jaka jest idea organizowanego od siedmiu lat przez Parczewską Grupę Rowerową maratonu Piękny Wschód?
Włodzimierz Oberda, komandor zawodów, prezes Parczewskiej Grupy Rowerowej: Są to zawody w długodystansowej, wytrzymałościowej formule - cykliści pokonują trasę, jadąc non stop od startu do mety. Mają do wyboru dwa dystanse: około 270 km (Mały Piękny Wschód) oraz ponad 530 km (ultramaraton), a także dwie formuły: solo oraz open (w grupie 6-osobowej). Większą popularnością cieszy się dystans "500 km", ponieważ jego ukończenie uprawnia do startu w prestiżowym ultramaratonie Bałtyk-Bieszczady oraz w innych zawodach, gdzie do pokonania jest ponad tysiąc kilometrów. Od dwóch lat start na tym dystansie jest pierwszą eliminacją do Pucharu Polski ultramaratonów kolarskich. Warunkiem jest jednak ukończenie rywalizacji w czasie poniżej 28 godzin. Trzeba zaznaczyć, że formuła maratonu wyklucza bezpośrednią rywalizację zawodników, ponieważ wszyscy, którzy ukończą przejazd, są w równym stopniu zwycięzcami. Otrzymują taki sam medal i certyfikat ukończenia. Przy okazji maratonu chcę również pokazać piękno i walory krajoznawczo-turystyczne Lubelszczyzny, a także propagować kolarstwo.
Kiedy odbędzie się tegoroczny maraton i jaka będzie jego trasa?
Wydarzenie jest planowane na 30 kwietnia oraz 1 maja, przy czym cykliści jadący na krótszym dystansie będą rywalizować tylko pierwszego dnia. Start i meta zostaną zlokalizowane w Parczewie. Zawodnicy biorący udział w Małym Pięknym Wschodzie pojadą m.in. przez Siedliszcze (pow. chełmski), Wojsławice (pow. krasnostawski) oraz Wierzbicę-Osiedle (pow. chełmski). Trasa dłuższego maratonu zostanie wytyczona m.in. Przez: Międzyrzec Podlaski, Dęblin, Józefów nad Wisłą (pow. opolski), Żółkiewkę (pow. krasnostawski), Wojsławice oraz Wierzbicę-Osiedle.
Kto się może zapisać, w jaki sposób i do kiedy?
Do zawodów zostaną dopuszczeni zawodnicy, którzy ukończyli 18 rok życia i złożą organizatorowi oświadczenie o stanie zdrowia umożliwiającym udział oraz o starcie na własną odpowiedzialność. Wśród osób rywalizujących w tym roku będą doświadczeni zawodnicy, którzy ukończyli ultramaratony w różnych częściach Europy, a także w USA czy Australii. Są to: Cezary Urzyczyn, Kosma Szafraniak i Stanisław Piórkowski. Udział potwierdził Paweł Pieczka, który od dwóch lat śrubuje u nas rekordowe czasy. Na zawody do Parczewa przyjeżdżają także zawodnicy z zagranicy: w tym roku zgłosili się Polacy mieszkający w Belgii oraz w Norwegii. Zgłoszenia przyjmujemy do czwartku, 31 marca, a zatem czas nagli. (...).
Więcej przeczytasz w papierowym wydaniu "Wspólnoty Parczewskiej".
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.