Reklama

Reklama

Powiat parczewski: autobusem z Sosnowicy do Parczewa w półtorej godziny. "To niedopuszczalne"

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Z archiwum

Powiat parczewski: autobusem z Sosnowicy do Parczewa w półtorej godziny. "To niedopuszczalne" - Zdjęcie główne

Zdjęcie ilustracyjne | foto Z archiwum

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje parczewskie Część radnych z Sosnowicy skarży się, że autobus jedzie zbyt długo, a niektórzy narzekają, że nie zatrzymuje się w każdej miejscowości. Chodzi o przywrócone niedawno, dzięki dofinansowaniu z rządowego funduszu, połączenie autobusowe z Sosnowicy do Parczewa m.in. przez Dębową Kłodę.

Reklama

W ubiegłym roku Aneta Szewczyk, radna powiatu parczewskiego zauważyła, że brak regularnego połączenia autobusowego z Parczewem jest problemem dla mieszkańców gmin Sosnowica i Dębowa Kłoda. – Dotyczy zarówno młodzieży dojeżdżającej do szkół średnich, jak i mieszkańców, którzy nie mogą dotrzeć do szpitala, poradni specjalistycznych, na zakupy czy do różnych instytucji – zauważyła radna, która napisała w tej sprawie interpelację.

 

Szewczyk zasugerowała władzom powiatu złożenie wniosku do funduszu rozwoju przewozów autobusowych, ale wówczas dofinansowanie otrzymała gmina Jabłoń. Kilka miesięcy temu radna ponowiła zatem prośbę. – Proszę o zgłoszenie do wojewody lubelskiego chęci utworzenia linii komunikacyjnej Sosnowica - Dębowa Kłoda - Parczew w celu otrzymania dopłaty – apelowała.

 

Starosta Janusz Hordejuk przychylił się do tej prośby. – Jesteśmy zdecydowani na zorganizowanie linii na trasie Sosnowica - Dębowa Kłoda - Parczew i zwrócimy się do wojewody o uwzględnienie takiej potrzeby – zapowiedział kilka miesięcy temu. Wniosek został uwzględniony. Udało się znaleźć przewoźnika (jest nim firma "Geneza" z Turna w gm. Sosnowica) i uruchomić kurs z Sosnowicy do Parczewa. Od poniedziałku do piątku autobus wykonuje dwa kursy dziennie do stolicy powiatu oraz dwa kursy powrotne.

 

Nie wszyscy zadowoleni

 

Część osób skarży się na bardzo długi, wynoszący prawie 1,5 godziny czas przejazdu autobusu z Sosnowicy do Parczewa. Aby "zebrać" mieszkańców różnych miejscowości, autobus zatrzymuje się m.in. w Górkach, Zienkach, Orzechowie Starym, Orzechowie Nowym, Uhninie, Białce, Kodeńcu czy Dębowej Kłodzie. Przystanek końcowy został zlokalizowany na ul. Harcerskiej w Parczewie, a początkowy – nieopodal targowiska w Sosnowicy.

 

Temat był omawiany na jednej z sesji Rady Gminy Sosnowica. – Ten kurs jest niedopuszczalny ze względu na czas, jaki pochłonie przejazd. Autobus powinien kursować bezpośrednio z Sosnowicy do Parczewa, a mieszkańcy okolicznych miejscowości powinni dojeżdżać (do Sosnowicy – dop. aut.) autobusami szkolnymi – ocenił radny Maciej Osieleniec. 

 

Jego zdanie podzielił Jacek Mitruk, wiceprzewodniczący Rady Gminy. – Zostaliśmy postawieni przed faktem utworzenia trasy, bez konsultacji. W styczniu muszą się odbyć rozmowy Starostwa Powiatowego z Urzędem Gminy, aby dostosować połączenie do potrzeb mieszkańców – ocenił.

 

Zdaniem Kamila Deryło, sekretarza gm. Sosnowica, nie wszystkie rozwiązania są zrozumiałe, np. autobus po wykonaniu pętli i zbieraniu mieszkańców okolicznych miejscowości, o godz. 6.50 ponownie zatrzymuje się w Sosnowicy (...)

Więcej przeczytasz w papierowym wydaniu "Wspólnoty Parczewskiej". 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy