Podwyżki cen gazu i prądu uderzają nie tylko w przedsiębiorców, ale też w samorządy, które korzystają z obu tych nośników. Portal Komunalny podał niedawno, że większość ankietowanych miast spodziewa się ponad 100-procentowych podwyżek cen prądu.
Do Urzędu Miejskiego w Parczewie, jak również do pozostałych jednostek gminnych, prąd dostarcza firma Kogeneracja Zachód z Poznania, a usługi przesyłowe świadczy PGE Dystrybucja z siedzibą w Lublinie. Kogeneracja wypowiedziała jednak umowę z gminą, dlatego niedawno urzędnicy ogłosili przetarg na zakup prądu. Oferty zainteresowanych firm mamy poznać 21 lutego, czyli za niecałe trzy tygodnie. – Dane odnośnie wydatków na prąd będą znane po wyborze zwycięzcy – tłumaczy Agnieszka Hawryluk, sekretarz gm. Parczew.
W tegorocznym budżecie wydatki na zakup energii są umieszczone w kilku rozdziałach, ale w żadnym miejscu nie padła konkretna kwota. Na przykład wydatki bieżące na utrzymanie porządku w Parczewie oraz pozostałych miejscowościach mają wynieść 195 tysięcy złotych (rok temu 202 tys. zł), ale oprócz środków na zakup prądu, w ramach tej kategorii zostały również zabezpieczone pieniądze na zakup koszy na śmieci oraz utrzymanie czystości w miejskim szalecie.
Zapisy nie są jednak wiążące, bo właściwie w każdej chwili, radni na wniosek burmistrza, mogą przegłosować poprawki do budżetu. Mówiąc prościej, w razie potrzeby, pieniądze zarezerwowane na inne zadanie, mogą zostać przesunięte i przeznaczone na zakup prądu.
Większym problemem dla polskich samorządów mogą być ceny gazu. Portal Komunalny oszacował, że podwyżki wyniosą najczęściej ponad 300 procent. Sekretarz Agnieszka Hawryluk wyjaśniła, że w przypadku gm. Parczew gaz jest dostarczany do Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji oraz do Szkoły Podstawowej nr 1 im. Tadeusza Kościuszki (ul. 11 listopada).
Dostawcą jest firma Ewe energia z Międzyrzecza w woj. lubuskim. – W SP1 i MOSiR gaz wykorzystywany jest do celów grzewczych, dodatkowo w szkole stosowany jest również do przygotowywana posiłków dla uczniów. W SP1, zgodnie z zawartą umową, cena gazu w 2022 r. w stosunku do roku 2021 się nie zmieni, natomiast w przypadku MOSiR nie jesteśmy w stanie oszacować wzrostu ceny gazu, bo faktura za styczeń 2022 r. wpłynie dopiero w lutym – wyjaśniła Hawryluk i dodała, że "w tej sytuacji gmina nie jest w stanie oszacować wpływu zmiany cen gazu i prądu na tegoroczny budżet". Nie odniosła się do naszej prośby o podanie, ile wyniósł rachunek za gaz oraz prąd w styczniu 2021 r.
Wpływu cen gazu i prądu na tegoroczny budżet nie są również w stanie oszacować władze Starostwa Powiatowego. (....)
Więcej przeczytasz w papierowym wydaniu "Wspólnoty Parczewskiej".
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.