reklama
reklama

Powiat parczewski. Niecodzienne wydarzenie w Sosnowicy (ZDJĘCIA)

Opublikowano:
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje parczewskieByła msza święta oraz występy – drugi Orszak Trzech Króli został zorganizowany w Sosnowicy.
reklama

Po uroczystej mszy świętej Trzej Królowie (Kacper - Rafał Kaczanowski, Melchior - Jarosław Armaciński oraz Baltazar - Wojciech Szelepajło) poprowadzili orszak do szopki, gdzie złożyli dary. Nie zabrakło wspólnego kolędowania.

Wystąpiły zespoły "Sosna" oraz "Polesie", które wprowadziły mieszkańców w świąteczny nastrój. Wystąpił również dziecięcy zespół "Zaśpiewajmy Jezuskowi", który został utworzony na potrzeby orszaku (dzieci i młodzież ćwiczyły w bibliotece od środy, 3 stycznia). Wystąpili: Magda, Gosia, Maja, Nikola, Marysia, Wiki, Lena, Nikola, Martyna oraz Gabryś, który niósł też gwiazdę prowadzącą mędrców. Gościem specjalnym była Karolina Budzyńska, która wykonała kolędę "Mizerna cicha".

reklama

Święto Trzech Króli jest również nazywane Świętem Objawienia Pańskiego. – Słowo "objawienie" dobrze oddaje jego pierwotny charakter. Początkowo upamiętniało ono całość objawienia się Chrystusa światu – od narodzin, przez wizytę Trzech Króli, chrzest w Jordanie, aż po pierwszy cud w Kanie Galilejskiej – informuje Muzeum Historii Polski.

We wschodnich kościołach kładziono duży nacisk na przechowanie różnych opowieści związanych z  pojawieniem się Jezusa na świecie. Wizyta magów była nieraz w tej tradycji nie mniej świętowana niż same narodziny. – Kościół rzymski natomiast za wydarzenie najwyższej wagi uznał Boże Narodzenie. Inne wydarzenia z wczesnego życia Chrystusa były w nim świętowane oddzielnie i z mniejszą atencją. Ostatecznie znaczenie Święta Objawienia Pańskiego skurczyło się w tradycji łacińskiej do upamiętnienia wizyty trzech króli u nowo narodzonego Jezusa – czytamy na stronie internetowej muzeum.

reklama

Od 2011 roku dzień Święta Trzech Króli jest znowu w Polsce dniem ustawowo wolnym od pracy. Przestał nim być decyzją Władysława Gomułki, usankcjonowaną przez peerelowski Sejm w 1960 roku. 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama