reklama
reklama

Powiat parczewski: w rok populacja tej gminy skurczyła się o 2 %, ale są też pozytywy

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Gmina Sosnowica

Powiat parczewski: w rok populacja tej gminy skurczyła się o 2 %, ale są też pozytywy - Zdjęcie główne

Niedawno 100 lat skończyła Maria Żarko, mieszkanka gm. Sosnowica | foto Gmina Sosnowica

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje parczewskieMniej mieszkańców, więcej ślubów, ale też więcej przestępstw kryminalnych - znamy raport o stanie gminy Sosnowica za 2021 rok.
Reklama lokalna
reklama

Raport o stanie gminy to dokument, który samorządy muszą publikować na mocy obowiązujących od kilku lat przepisów. W raporcie omawiana jest sytuacja demograficzna i finansowa gminy, a także zrealizowane w danym roku inwestycje.

 

Według stanu na koniec 2021 roku w gm. Sosnowica mieszka 2536 osób. Oznacza to, że w ciągu 12 miesięcy gmina straciła 55 mieszkańców, czyli nieco ponad 2 procent. Pod względem płci liczba mieszkańców rozkłada się niemalże po połowie – 1285 to kobiety, a 1251 – mężczyźni.

 

Na świat przyszło 21 dzieci (13 dziewczynek i 8 chłopców), a zmarło 45 osób (21 kobiet i 24 mężczyzn). Oznacza to, że przyrost naturalny był ujemny i wyniósł -24 (w 2020 r. wyniósł -12), ale podobny problem występuje w większości samorządów, np. w gminie Parczew przyrost naturalny w 2021 r. wyniósł -128.

 

Na pobyt stały w gm. Sosnowica zostało w ubiegłym roku zameldowanych 66 osób, a na pobyt czasowy – 28. Wymeldowało się 80 osób, nie wiemy jednak czy przeprowadziły się do innych gmin w naszym powiecie czy też przeniosły się w inne zakątki regionu lub Polski. Są też pozytywy – zawartych zostało 19 małżeństw, o 5 więcej niż w 2020 r.

 

Przestępstwa i pożary

 

W ubiegłym roku odnotowano 400 przestępstw kryminalnych, o 47 więcej niż w 2020 r. – Spośród nich 16,6% stanowiły przestępstwa w tzw. siedmiu kategoriach najbardziej dokuczliwych społecznie, często przynoszących straty materialne mieszkańcom, czyli: kradzież z włamaniem, zwykła kradzież, kradzież samochodu, uszkodzenie mienia, przestępstwa rozbójnicze, bójka lub pobicie oraz uszczerbek na zdrowiu. W tej grupie odnotowano wzrost w porównaniu do 2020 r. o 14 przypadków – czytamy w raporcie. W gm. Sosnowica odnotowano w ubiegłym roku 3 przestępstwa narkotykowe, podczas gdy nie było ich w 2020 r. Zatrzymanych zostało 13 pijanych kierowców, o 4 więcej niż w 2020 r.

 

Na terenie gminy Sosnowica wybuchło 14 pożarów, odnotowano 58 tzw. miejscowych zagrożeń (np. powalonych gałęzi drzew), a 3 alarmy były fałszywe. Najczęstszymi przyczynami wyjazdów do akcji strażaków-ochotników były pożary (14), potrzeba usuwania powalonych drzew (11), potrzeba usuwania gniazd owadów (8), a 6 razy druhowie wyjeżdżali do wypadków. Ponadto OSP Sosnowica i OSP Pieszowola dowoziły seniorów oraz osoby niepełnosprawne do punktów szczepień przeciwko Covid19.

 

Burza mózgów

 

Przyjęcie raportu poprzedziła dyskusja. Radny Stanisław Bancerz zastanawiał się, w jaki sposób pokrywać wkład własny do rządowych dofinansowań m.in. z Programu Inwestycji Strategicznych. – Proponuję, aby nie brać kredytów, a rozważyć sprzedaż części naszego mienia. W 2021 r. oddaliśmy w dzierżawę lub najem 17,5 ha gruntów, podczas gdy w 2020 r. - 15,85 ha. Dochody za dzierżawę są bardzo niskie, mamy grunty rolne czwarte lub piątej klasy, cena zwróci się nam po 20 latach – oszacował i zasugerował sprzedaż np. działki po targowisku przy ul. Parczewskiej.

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama