Jeszcze w poprzedniej kadencji samorządu gmina Sosnowica uzyskała na ten cel ponad 520 tysięcy złotych z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. Obecna Rada Gminy udzieliła dofinansowania sosnowickiej parafii. Wykonawca został wyłoniony, a inwestycja została podzielona na dwa etapy.
- Sam kościół w swojej historii był wielokrotnie remontowany i obecnie znajduje się w bardzo dobrym stanie. Jednak obie dzwonnice i odcinek frontalnego parkanu między nimi wymagają pilnego remontu. Prace, od dawna były przez parafian wyczekiwane i z pewnością przywrócą dawny blask dzwonnicom - mówił nam Jarosław Armaciński, przewodniczący Rady Gminy Sosnowica, pasjonat lokalnej historii.
Prace ruszyły na wiosnę. Idą powoli. - Przedłużają się prace remont wież kościelnych przy kościele w Sosnowicy. co spowodowane jest nadzorem konserwatorskim - poinformował na jednej z sesji wójt Mariusz Hołowieniec.
Częściowo skute zostało ogrodzenie od strony głównego wejścia, nieskończone są też prace przy dzwonnicy.
- Kościół w Sosnowicy jest jednym z najstarszych obiektów sakralnych w powiecie parczewskim. Jego budowa rozpoczęła się w 1783 roku. Ze względu na niespokojny czas rozbiorów, prace trwały dość długo. Ukończono je w 1797 roku, a z konsekracją świątyni zwlekano do 1804 roku - dodaje Armaciński.
W tym samym czasie wzniesiono dwie wolnostojące, murowane dzwonnice. W północnej zamontowano dzwony, które w czasie okupacji niemieckiej zostały ukryte przez grupę parafian i tym samym ocalone przed rekwizycją. Południowa przez wiele lat służyła jako kostnica.
Remont zbiegł się z 340. rocznicą powstania parafii, bowiem w 1685 roku biskup chełmski - Andrzej Święcicki, erygował w Sosnowicy samodzielną parafię.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.