Pomysłodawcą wydarzenia jest Włodzimierz Oberda, prezes Parczewskiej Grupy Rowerowej. Jak zrodził się pomysł? – Zależało mi na tym, żeby oprócz typowych wyścigów kolarskich, które organizowałem, wprowadzić formułę wytrzymałościową, którą są maratony kolarskie – wyjaśnia.
Piękny Wschód zawsze odbywa się wiosną, otwierając sezon maratonów kolarskich w Polsce, ale w tym roku było inaczej. – Ze względu na złą sytuację epidemiczną związaną z pandemią koronawirusa, przełożyłem imprezę na lipiec, kiedy obostrzenia zostały poluzowane – tłumaczy organizator.
Zawodnicy jadą po szosie, praktycznie non stop. Mogą się zatrzymać na punktach kontrolnych, coś zjeść i odpocząć. Na czas przerwy stoper nie jest zatrzymywany. Zawodnik, który odpoczywa zbyt długo, ma mniejszą szansę na zmieszczenie się w limicie czasowym, który wynosi dla tego dystansu 24 godziny (nieprzekroczenie limitu daje przepustkę do startu w maratonach powyżej 1000 km).
Cykliści mają do wyboru dwa dystanse: ponad 500 (Piękny Wschód Ultramaraton) i ponad 250 kilometrów (Mały Piękny Wschód), a także trzy formuły: open, czyli jazda w grupie (jej skład ustala organizator, grupy można zmieniać, nie trzeba jechać w tej samej od początku do końca); solo (zawodnicy startują w grupach, ale po 5 km muszą jechać osobno, a odstęp między nimi musi wynieść co najmniej 100 metrów) oraz team (zawodnicy sami mogą się dobrać w grupę, może koło nich jechać wóz techniczny, np. z bidonami).
W 2022 roku impreza odbędzie się w sobotę, 30 kwietnia i w niedzielę, 1 maja. Wszyscy zawodnicy z obu dystansów wystartują rano w sobotę. Zawodnicy z Małego Pięknego Wschodu na metę przyjeżdżają w sobotę po południu, z dłuższego dystansu dotrą na metę - od północy przez całą niedzielę. Mały Piękny Wschód Maraton będzie liczyć 277 kilometrów. Start i meta zostaną zlokalizowane w Parczewie.
Więcej przeczytasz w papierowym wydaniu "Wspolnoty Parczewskiej".
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.