reklama
reklama

Powiat parczewski: sól trzy razy droższa, więc posypywania całych dróg nie będzie

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Pixabay

Powiat parczewski: sól trzy razy droższa, więc posypywania całych dróg nie będzie - Zdjęcie główne

Zdjęcie ilustracyjne | foto Pixabay

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje parczewskie O posypywanie całych odcinków dróg powiatowych solą w przypadku wystąpienia gołoledzi apelowała radna Krystyna Jaśkiewicz. – Nie jest to możliwe ze względów finansowych, sól jest trzy razy droższa niż rok temu – odpowiada Renata Gogłuska-Wadyniuk, dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych.
reklama

Temat zimowego utrzymania dróg był omawiany na jednej z sesji Rady Powiatu Parczewskiego. Reneta Gogłuska-Wadyniuk, dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych wyjaśniła, że zasady zimowego utrzymania są w tym roku podobne, jak w poprzednich latach. – Na poszczególne gminy w drodze przetargu został wyłoniony wykonawca, jest ich sześciu, każdy ma piaskarkę i pług, jeżeli zachodzi potrzeba wynajęcia sprzętu ciężkiego, to firmy mają odpowiednie kontakty. Ilość mieszanki piaskowo-solnej wynosi w tym sezonie 437 ton, a soli - 45 ton. Ilość soli jest podobna, jak w poprzednich latach, natomiast jest ona trzykrotnie droższa – wyliczała i dodała, że cena soli na przełomie listopada i grudnia wynosiła tysiąc złotych netto za tonę.

Radny Wróblewski: potrzeba więcej soli

– Musimy być przygotowani na sytuacje ekstremalne, trzeba też myśleć o mieszkańcach – ocenił radny Adam Wróblewski i zastanawiał się, jaka ilość soli została kupiona w poprzednim sezonie.

Pani dyrektor wyjaśniła, że w 2021 roku kupionych zostało 200 ton soli i 200 ton piachu. – Robiliśmy wówczas mieszankę w proporcji 1:1, obecnie nie stać nas na zakup 200 ton soli, a zatem kupiliśmy 100 ton soli i 200 ton piachu. Mamy też sól, która nie została wykorzystana w poprzednim sezonie, ilość powinna być wystarczająca, z moich doświadczeń wynika, że na jeden sezon zimowy wystarczy 400 lub 450 ton soli – wyjaśniła.

Zaznaczyła, że do tej pory ZDP miał umowę z wykonawcą, który do marca dostarczał do ZDP konkretną ilość. W tym roku żadna z firm nie chciała podpisać umowy, ponieważ ceny soli są bardzo zmienne i pojawia się problem z ich dostępnością.

Radna Krystyna Jaśkiewicz, w przeszłości wójt gm. Sosnowica, apelowała o sypanie soli przynajmniej raz na całym odcinku danej drogi w przypadku wystąpienia gołoledzi. Pani dyrektor wyjaśniła, że nie jest to możliwe ze względów finansowych.

Dyrektor Gogłuska-Wadyniuk przypomniała, że w powiecie parczewskim drogi bitumiczne są odśnieżane w piątym standardzie, czyli przez 24 godziny od opadów mogą nie być przejezdne (...)

Więcej przeczytasz w papierowym wydaniu "Wspólnoty Parczewskiej". 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama