W październiku 1944 roku, a zatem kilka miesięcy od powstania Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego (symboliczny początek Polski Ludowej), ponad 20 osób z terenu obecnej gminy Dębowa Kłoda zostało wywiezionych do sowieckich łagrów.
Byli to głównie żołnierze Armii Krajowej (wywózka stanowiła formę odwetu za działania na froncie wojennym). Kilkanaście osób wróciło do kraju po dwóch latach, ale siedem zmarło na dalekiej Syberii.
Uroczystości upamiętniające wywózkę są organizowane co roku w Chmielowie, gdzie wzniesiono pomnik ku czci sybiraków. Nie inaczej było tym razem. W programie uroczystości była m.in.: msza święta w kaplicy pw. św. Izydora w Chmielowie, uroczysty przemarsz pod pomnik sybiraków, złożenie kwiatów i przemówienia okolicznościowe.
Nie zabrakło wspólnej biesiady (kuchnia polowa) oraz części artystycznej w wykonaniu uczniów ze Szkoły Podstawowej im. Armii Krajowej w Dębowej Kłodzie, Szkoły Podstawowej w Kodeńcu oraz zespołu dziecięcego "Neonki".
Wydarzeniu towarzyszyła wystawa Instytutu Pamięci Narodowej pt. "Zbrodnie sowieckie i niemieckie na Polakach w latach 1939-1945".
Samorząd powiatu parczewskiego reprezentowali przewodniczący Rady Powiatu - Janusz Zieliński, przewodnicząca Komisji Rewizyjnej Rady Powiatu - Aneta Szewczyk oraz radna Elżbieta Grudzińska-Konczal. Nie zabrakło też Jerzego Szwaja, radnego województwa lubelskiego, przedstawicieli służb mundurowych oraz Anny Walczyny, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Dębowej Kłodzie.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.