reklama
reklama

Powiat parczewski wyludnia się w zastraszającym tempie

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Z archiwum

Powiat parczewski wyludnia się w zastraszającym tempie - Zdjęcie główne

Plac Wolności w Parczewie | foto Z archiwum

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje parczewskiePonad tysiąc mieszkańców stracił w ciągu roku powiat parczewski, spadła liczba porodów w szpitalu, lecz są też pozytywy – np. poprawiła się zdawalność matur.
reklama

Raport o stanie powiatu to dokument, który samorządy muszą publikować od kilku lat, omawiana jest w nich sytuacja demograficzna oraz finansowa. Znamy już raport o stanie powiatu parczewskiego za 2022 rok.

W ciągu roku straciliśmy aż 1202 mieszkańców (ok. 3,5 proc.), powiat parczewski zamieszkuje już tylko 32 608 osób, z czego 16 096 to mężczyźni, a 16 512 to kobiety. Parczew, według stanu na koniec grudnia 2022 roku, liczył 10 298 mieszkańców.

Zdaniem autorów raportu, w 2022 r. w dobrym stanie jest tylko niespełna 10 proc. dróg powiatowych. Zarząd Dróg Powiatowych w Parczewie administruje prawie 352 kilometry dróg, w tym prawie 343 km poza Parczewem oraz niemal 9 km w Parczewie. Na początku stycznia 2022 r. ulica Polna została przekazana gminie Parczew.

reklama

Mniej hospitalizacji i porodów

W 2022 roku w parczewskim szpitalu spadła liczba hospitalizacji, było ich 4749 wobec 5155 w 2021 roku. Średnie wykorzystanie łóżek w skali roku wyniosło prawie 47 procent, a przeciętny czas pobytu pacjenta w szpitalu to prawie 5 dni. Najwięcej, bo 1285 hospitalizacji miało miejsce na oddziale chirurgiczno-urazowym, a niespełna 900 na oddziale internistyczno-kardiologicznym z pododdziałem geriatrycznym.

Ciągle spada liczba porodów – w 2022 r. było ich tylko 197 wobec 241 w 2021 roku. Negatywny trend jest widoczny od głośnej sprawy Elizy, dziewczynki, która po mającym miejsce wiosną 2020 r. porodzie w parczewskim szpitalu, przez wiele miesięcy walczyła o życie, a w 2021 r. - zmarła. Jeszcze w 2019 roku w naszej lecznicy przyszło na świat 377 dzieci (...)

reklama

* Ile wynosiła stopa bezrobocia w powiecie parczewskim?

* Jaka była zdawalność matur w placówkach prowadzonych przez samorząd powiatu?

* Co słychać w kulturze?

Odpowiedź m.in. na te pytania znajdziesz w papierowym wydaniu "Wspólnoty Parczewskiej". 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama