Reklama

Reklama

Powiat parczewski z budżetem na 2022 rok. W planie kilka ważnych inwestycji

Opublikowano: pt, 21 sty 2022 13:03
Autor:

Powiat parczewski z budżetem na 2022 rok. W planie kilka ważnych inwestycji  - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Informacje parczewskie Dochody mają być większe niż w 2021 roku, a wydatki – mniejsze, w planie jest kilka inwestycji drogowych. Rada Powiatu Parczewskiego przyjęła budżet na 2022 rok. – Będzie trudny, dlatego proszę o dużą wyrozumiałość – przyznał starosta Janusz Hordejuk.

Reklama

W 2022 r. dochody powiatu mają wynieść prawie 45 milionów złotych, wobec 43,4 mln zł w 2021 roku. Ich źródłami będą np.: dotacje od gmin (samorządy dzielą się kosztami przy inwestycjach w drogi powiatowe), czy dotacje z budżetu państwa. Wydatki wyniosą z kolei 47,4 mln zł (zamiast 50,8 mln zł).

 

W tym roku Starostwo planuje sporo inwestycji drogowych, na które trafi prawie 4,7 mln zł. Przebudowany zostanie 2-kilometrowy fragment jezdni Kostry-Czeberaki (zarezerwowano niemal 1,3 mln zł); trasa Jabłoń-Gęś (koszt 1,5 mln zł) czy odcinek drogi powiatowej 1612L od skrzyżowania z drogą powiatową 1610L do RSP w Gródku (1,2 mln zł). W planie jest opracowanie dokumentacji technicznej na modernizację drogi Rudno-Mosty (niemal 0,5 mln zł), a także remont nawierzchni w Kolonii Kolano (pochłonie 26 tysięcy złotych).

 

 

Budżet przyjęła na niedawnej sesji Rada Powiatu Parczewskiego. Starosta Janusz Hordejuk przyznał, że "spięcie budżetu było trudnym zadaniem, a 2022 r. będzie ciężki". – Wysokie są ceny gazu i prądu, nie wiemy, jakie będą ostatecznie koszty nośników energii, wszystko zależy od tego, jak będzie dalej przebiegała zima. Poczyniliśmy jednak pewne starania, żeby obniżyć koszty, np. założyliśmy liczniki. Prosiłbym jednak o dużą wyrozumiałość – powiedział Hordejuk, na co zareagował radny Adam Wróblewski. – Podjęcie uchwały dotyczącej pensji koliduje z tym, co pan powiedział – ocenił, nawiązując do podwyżki, jaką Rada Powiatu przyznała Januszowi Hordejukowi. Zarobi on ponad 18 tysięcy złotych brutto, zamiast nieco ponad 10 tys. zł w 2021 r.

 

Rada Powiatu musiała podnieść pensję starosty, bo zmieniły się ustawowe widełki, ale zdaniem rajców PiS, podwyżka była zbyt wysoka (minimalna kwota, jaką po zmianach mógł zarabiać starosta to ok. 15,5 tys. zł).

 

Wróblewski zauważył, że w budżecie nie znalazł się zapis o dofinansowaniu zakupu nowego pojazdu ratowniczo-gaśniczego. Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej prosiła władze powiatu o 200 tys. zł wsparcia– Kwota była wysoka, ale czy nie można było zadeklarować, że przeznaczymy mniejszą sumę? – dociekał radny.

 

Starosta wyjaśnił, że taka propozycja padła. (....)

Więcej przeczytasz w papierowym wydaniu "Wspólnoty Parczewskiej". 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy