reklama
reklama

Powiat parczewski. Z rządowych pieniędzy odnowią zabytkowy kościół i dzwonnicę

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Google Street View

Powiat parczewski. Z rządowych pieniędzy odnowią zabytkowy kościół i dzwonnicę - Zdjęcie główne

foto Google Street View

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje parczewskiePrawie 3,4 mln złotych na renowację kościoła oraz zabytkowej dzwonnicy w Kodeńcu dostała w ramach rządowego funduszu gmina Dębowa Kłoda.
reklama

Wyniki naboru z Rządowego Programu Ochrony Zabytków zostały ogłoszone w połowie lipca. Gmina Dębowa Kłoda otrzymała niemal 3,4 mln złotych dofinansowania na renowację zabytkowego Kościoła Rzymskokatolickiego pw. Narodzenia NMP i zabytkowej dzwonnicy w Kodeńcu. Wsparcie wyniesie 98 proc. wartości zadania.

"Będziemy mogli wreszcie odnowić te zabytkowe obiekty, które będą przeznaczone dla wiernych, którzy należą do tej parafii. Będzie to miejsce, gdzie każdy będzie mógł się zatrzymać, aby podziwiać te już zabytkowe piękne obiekty, pozostanie też pamiątka historyczna dla młodego pokolenia. Parafianie nie byliby w stanie z własnych środków wykonać tych prac" – napisała w mediach społecznościowych Grażyna Lamczyk, wójt gminy Dębowa Kłoda.

reklama

Pani wójt podziękowała osobom, które miały udział w uzyskaniu dofinansowania. "Dziękuję premierowi Mateuszowi Morawieckiemu, dziękuję poseł Monice Pawłowskiej, która pomaga naszej gminie w każdym zadaniu. Pomaga nam od początku swojej pracy w Sejmie w pozyskiwaniu funduszy na realizację zadań istotnych dla tej gminy. Teraz sugerowała mądre rozwiązania do złożenia wniosku na odnowę zabytków. Pomagała nam w uzyskaniu tych środków" – napisała wójt Lamczyk.

W skali całego kraju na realizację ponad 4800 zadań w ramach I etapu Rządowego Programu Odbudowy Zabytków zostało przyznanych ponad 2,5 miliarda złotych.

W ramach programu finansowane są obiekty mające wpis do ewidencji lub rejestru zabytków i będące w posiadaniu jednostki samorządu terytorialnego lub jednostki organizacyjnej podległej jednostce samorządu terytorialnego.

reklama

Minister kultury Piotr Gliński wskazał, że istotnymi kryteriami wyboru projektów są wartość zabytkowa oraz kwestia oddziaływania społecznego, stąd w programie znalazły się budynki zabytkowe użyteczności publicznej. 

– W pierwszym etapie złożono ok. 20 tys. projektów, na ponad 11 miliardów złotych. Wybrane zostały obiekty, które są bardzo ważne dla społeczności i instytucji lokalnych. To jest renowacja zabytków, które są blisko ludzi – zaznaczył minister kultury. 

Szef resortu kultury przypomniał, że w ciągu ostatnich 8 lat budżet ministerstwa został zwiększony o ponad 100 proc. W ramach ministerialnego programu Ochrona Zabytków, w ciągu ostatnich 8 lat zostało zrealizowanych 5800 projektów, za kwotę 1 mld 250 milionów złotych.

reklama

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama