Temat była omawiany na jednej z sesji Rady Powiatu. Radna Krystyna Jaśkiewicz, która często zabiera głos w kwestii osób niepełnosprawnych oceniła, że w ostatnim czasie w pow. parczewskim zaobserwowała pozytywne zmiany, ale "widzi braki w systemowym podejściu do opieki nad dorosłymi osobami niepełnosprawnymi".
Podała przykład gminy Sosnowica, gdzie znajduje się Środowiskowy Dom Samopomocy. – Są miejsca, są pracownicy, a także wyposażenie, a placówka nie dostała dofinansowania z budżetu państwa na tworzenie nowych miejsc. Oceniła, że strategia sprowadza się do tego, że "dorosłe osoby niepełnosprawne mają siedzieć w domu i patrzeć w sufit".
Inny problem dotyczy zatrudniania osób z niepełnosprawnościami. – W powiecie parczewskim jest zbyt mało ofert pracy i dorosłe osoby niepełnosprawne muszą naprawdę przekonywać pracodawców, że poradzą sobie na określonym stanowisku. Należy zatrudniać osoby niepełnosprawne na większą skalę, bo takie jest oczekiwanie społeczeństwa – oceniła radna.
Problem ogólnokrajowy
Ewa Buczek, kierownik Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Parczewie podkreśliła jednak, że w ostatnim czasie sytuacja nieco się poprawiła. – Powiatowy Urząd Pracy wyda 50 tysięcy złotych na utworzenie jednego stanowiska pracy (dla osoby niepełnosprawnej – dop. aut.), ponadto samorząd powiatu, gmina Siemień i gmina Sosnowica realizują program "Asystent Osoby Niepełnosprawnej" i "Opieka Wytchnieniowa" (zakłada częściowe odciążenie opiekunów osób niepełnosprawnych - dop. aut.) – podała przykłady (...)
Więcej przeczytasz w papierowym wydaniu "Wspólnjoty Parczewskiej".
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.