Zestawienie obejmuje dane z lat 2018-2020. Metoda badawcza była niemal identyczna jak w poprzednich edycjach. – Pod uwagę bierzemy całość wydatków majątkowych poniesionych w ciągu ostatnich trzech lat. W ten sposób chcemy uniknąć dużych, chwilowych wahań wskaźnika będącego podstawą rankingu. Wydatki inwestycyjne, zwłaszcza w mniejszych jednostkach, cechują się znaczną cyklicznością. W poszczególnych latach mogą być bardzo wysokie, co wiąże się z realizacją ważnej inwestycji, aby potem okresowo spadać do znacznie niższego poziomu – czytamy we wstępie.
Samorządy zostały podzielone na kilka kategorii, np.: województwa, miasta wojewódzkie, miasta powiatowe, miasta pozostałe czy gminy wiejskie. 194. miejsce w swojej kategorii na 267 miast powiatowych w Polsce zajął Parczew (w rankingu obejmującym lata 2017–2019 był na 167. miejscu, dane obejmują wyłącznie budżet miasta). Wydatki inwestycyjne na głowę mieszkańca wyniosły 574,84 zł.
Burmistrz Paweł Kędracki uważa, że zestawienie nie jest do końca miarodajne. – Ranking ten całkowicie nie uwzględnia pomocy, jaką Parczew udzielał innym samorządom na realizację zadań wspólnych (np. budowa dróg), nie uwzględnia też nakładów na inwestycje komunalne, które realizowała nasza spółka. Zestawienie nie oddaje zatem faktycznych wysokości inwestycji realizowanych na terenie poszczególnych gmin. Niemniej jednak stanowi pewien wyznacznik i punkt odniesienia w stosunku do innych jednostek, dlatego będziemy ciężko pracować, by systematycznie poprawiać nasze notowania – zapowiada burmistrz. P. Kędracki i dodaje, że gmina na bieżąco stara się składać wnioski do różnych programów krajowych oraz unijnych i realizować inwestycje, które służą mieszkańcom.
Bardzo wysoką, 98. pozycję na 1533 gminy wiejskie, zajął Jabłoń (w rankingu obejmującym lata 2017-2019 był na 159. miejscu), a wydatki inwestycyjne per capita wyniosły 1718,72 zł. Wójt Dariusz Łobejko jest zadowolony z zajętej przez gminę pozycji.
– Myślę, że jest to sukces, jesteśmy coraz wyżej w rankingu. Wdrażamy strategię, jaką przyjęliśmy kilka lat temu, ona przynosi efekty. Budżet gminy przekroczył 30 milionów złotych, a wydatki inwestycyjne w tym roku stanowią ponad 45 proc. Analiza obejmuje okres trzech lat, a zatem jest miarodajna, bo pokazuje pewne trendy – ocenił. (...)
Więcej przeczytasz w papierowym wydaniu "Wspólnoty Parczewskiej".
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.