reklama
reklama

Referendum 2023. Wysoka frekwencja w powiecie parczewskim

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Pixabay

Referendum 2023. Wysoka frekwencja w powiecie parczewskim - Zdjęcie główne

Zdjęcie ilustracyjne | foto Pixabay

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje parczewskieMieszkańcy powiatu parczewskiego nie chcą wyprzedaży majątku państwowego, podniesienia wieku emerytalnego, likwidacji zapory na granicy z Białorusią, ani przymusowej relokacji migrantów. Mowa o niedawnym referendum, które na naszym terenie byłoby wiążące.
reklama

Organizacja referendum była pomysłem polityków Prawa i Sprawiedliwości. Głosowanie zostało przeprowadzone równolegle z wyborami parlamentarnymi, ale referendum nie będzie wiążące ze względu na zbyt niską frekwencję, która wyniosła 40,91 %, podczas gdy "próg ważności` wynosił ponad 50 %.

– Liczba kart wyjętych z urny wyniosła 12 mln 096 tys. 532, w tym liczba kart wyjętych z kopert na kartę do głosowania w głosowaniu korespondencyjnym wyniosła 10 tys. 074". "Liczba kart nieważnych wyniosła 13 tys. 944, a liczba kart ważnych, a tym samym liczba osób, które wzięły udział w referendum wyniosła 12 mln 082 tys. 588 – wyliczał Sylwester Marciniak, przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej. Znaczna część wyborców odmówiła odebrania karty do głosowania referendalnego, bo frekwencja w wyborach do Sejmu wyniosła 74,38 %.

reklama

 Ponad 50-procentowa frekwencja   Gdyby (czysto hipotetycznie) pod uwagę brano tylko frekwencję w powiecie parczewskim, referendum byłoby wiążące. Na naszym terenie oddano 13167 ważnych głosów na 25 977 uprawnionych osób, co oznacza, że frekwencja wyniosła ok. 50,7 %.

Na pytanie "czy popierasz wyprzedaż majątku państwowego podmiotom zagranicznym, prowadzącą do utraty kontroli Polek i Polaków nad strategicznymi sektorami gospodarki?" aż 97,01 % osób odpowiedziało "nie", a 2,99 % – "tak".

Podniesienie wieku emerytalnego, w tym przywrócenie podwyższonego do 67 lat wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn (został obniżony w trakcie pierwszej kadencji rządów PiS) popiera 3,99 % mieszkańców powiatu parczewskiego, którzy głosowali, a 96,01 % jest temu przeciwnych.

reklama

Na pytanie "czy popierasz likwidację bariery na granicy Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Białorusi?" aż 96,25 % odpowiedziało "nie", a 3,75 % "tak". Mieszkańcy powiatu parczewskiego nie chcą też "przyjąć tysięcy nielegalnych imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, zgodnie z przymusowym mechanizmem relokacji narzucanym przez biurokrację europejską". 97,36 % głosujących odpowiedziało "nie", a 2,64 % – "tak".

Co ciekawe w samej gm. Parczew, głosowanie byłoby nieważne, bo frekwencja wyniosła ok. 48 %. Prawie 97 % głosujących nie chce wyprzedaży majątku narodowego, ponad 95 % jest przeciwko podniesieniu wieku emerytalnego, niespełna 96 % jest przeciwko likwidacji zapory na granicy z Białorusią, a ok. 97 % jest przeciwna mechanizmowi relokacji migrantów.

reklama

Łukasz Gołąb, miejski radny w Parczewie ocenił, że frekwencja w referendum przekroczyła próg 50% tylko w powiatach takich, jak parczewski, gdzie Prawo i Sprawiedliwość cieszy się wysokim poparciem. – PiS wykorzystał referendum wyłącznie dla celów utrzymania poparcia i prowadzenia kampanii wyborczej opartej na negatywnych emocjach. Cyniczne działanie rządzących skutecznie ośmieszyło to ważne narzędzie demokracji bezpośredniej, które powinno dać obywatelom realną szansę rozstrzygnięcia spraw fundamentalnych. To postępowanie było główną przyczyną powszechnego "bojkotu obywatelskiego" na poziomie kraju – skomentował radny. 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama