Wyniki naboru poznaliśmy w ubiegłym tygodniu. Pieniądze dostanie zarówno samorząd powiatowy, jak też wszystkie gminy. Na zwycięskiej liście znalazły się dwa wnioski złożone przez Starostwo Powiatowe w Parczewie. Największy dotyczy przebudowy dróg powiatowych na terenie Parczewa i gminy.
Zadanie ma obejmować przebudowę: al. Zwycięstwa w Parczewie (1,2 km), drogi 1601L między ul. Lipową w Parczewie a Wierzbówką (2,2 km) oraz drogi w Jasionce o długości 2,2 km. W ramach inwestycji planowane jest: dostosowanie szerokości jezdni i poboczy do obowiązujących warunków technicznych; wzmocnienie istniejącej konstrukcji jezdni; przebudowa i budowa chodników oraz zjazdów; przebudowa skrzyżowań czy wykonanie oznakowania.
Wzdłuż drogi 1601 L planowana jest budowa ścieżki rowerowej, a przy okazji robót w Jasionce ma zostać przebudowany most. Z kolei "zwykłe skrzyżowanie" al. Zwycięstwa z al. Jana Pawła II oraz ul. Szkolną ma zostać przebudowane na rondo. W planie jest też budowa zatok postojowych. Całkowita wartość wszystkich prac to 23,5 mln zł, samorząd powiatowy dostał 22,3 mln zł dofinansowania.
Powiat dostanie także pieniądze na przebudowę dróg powiatowych numer 1095L i nr 1569L na terenie gmin Jabłoń, Podedwórze i Dębowa Kłoda. W planie jest przebudowa jezdni łączącej Jabłoń z Podedwórzem (chodzi o 3,5-kilometrowy fragment) oraz przebudowa 3-kilometrowego odcinka drogi łączącej Uhnin z Białką, wzdłuż której ma powstać ścieżka rowerowa. W planie jest też przebudowa i budowa chodników.
Ta ostatnia jezdnia, uczęszczana przez liczne samochody zwłaszcza w sezonie letnim, ma zostać przebudowana w całości. – Jako starostwo zrealizujemy odcinek od Białki w stronę Uhnina, a gmina Dębowa Kłoda, która także dostała pieniądze, wykona fragment od Uhnina w kierunku Białki i "spotkamy się" mniej więcej w połowie drogi – tłumaczy Artur Jaszczuk, wicestarosta parczewski i dodaje, że Starostwo jest bardzo zadowolone z wyników naboru. – Nie spodziewaliśmy się, że rząd będzie aż tak hojny, zwłaszcza że w ubiegłym roku dość często byliśmy pomijani w tego typu programach. Efekty przyniosła współpraca ponad partyjnymi podziałami, dziękujemy tutaj pani poseł Monice Pawłowskiej, która bardzo nam pomogła – powiedział Jaszczuk.
Realizacja w przyszłym roku
Wicestarosta ocenił, że bardzo ważną rolę odegrała też współpraca z poszczególnymi gminami. – Składały m.in. wnioski na realizację inwestycji na drogach powiatowych (liczba aplikacji, jakie mogły złożyć poszczególne samorządy była ograniczona i powiat nie mógł składać wniosków na każdą z dróg – aut.), np. gmina Milanów dostała pieniądze na wykonanie jezdni powiatowej od Radcza do drogi krajowej numer 63, gm. Jabłoń otrzymała środki na jezdnię w Kudrach, a gm. Podedwórze - na część drogi powiatowej Jabłoń-Podedwórze – wylicza Jaszczuk.
Wicestarosta tłumaczy, że w przypadku każdej inwestycji na drogach powiatowych, niezależnie od tego, kto składał wniosek, kosztami podzielą się po połowie: samorząd gminny oraz powiatowy. – Na ogłoszenie przetargów będziemy mieć 9 miesięcy od otrzymania promesy, realizacja inwestycji nastąpi prawdopodobnie w 2023 roku – zapowiada nasz rozmówca. Nie został uwzględniony trzeci wniosek na przebudowę al. Jana Pawła II w Parczewie.
Uwzględnione zostały dwa wnioski złożone przez gminę Parczew. Miasto dostanie 5 milionów złotych na modernizację Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, a całkowity koszt planowanej inwestycji powinien wynieść ponad 5,5 mln złotych. Zakłada ona wykonanie: oświetlenia boiska głównego do piłki nożnej oraz części terenu; nowej trybuny wraz z zadaszeniem przy boisku głównym; systemu nawodnienia boiska głównego i dwóch boisk bocznych; przebudowę sceny z zapleczem; budowę nowej bieżni z poliuretanu oraz wykonanie budki spikera. W planie jest też wymiana barier wokół boiska, wykonanie monitoringu oraz budowa ogrodzenia.
"Przeszedł" też wniosek, w ramach którego zostało zebranych kilka zadań drogowych. Planowana inwestycja obejmuje przebudowę ulicy Nadwalnej i ul. K. Wyszyńskiego wraz z chodnikami oraz przebudową kanalizacji deszczowej (łącznie ok. 0,5 km); przebudowę jezdni i chodnika na części ulicy Żabiej od ul. Kościelnej do ul. Warszawskiej (ok 150 m); przebudowę jezdni i chodnika ulicy serwisowej od ul. Spółdzielczej do ul. Sportowej (ok. 300 m) wraz z budową kanalizacji deszczowej. – Dzięki temu powinien zniknąć problem, jakim jest zalewanie dróg w obrębie skrzyżowania PCK-Spółdzielcza-Wyszyńskiego-Nadwalna. Zjawisko występuje w trakcie obfitych opadów deszczu i praktycznie za każdym razem muszą interweniować strażacy – tłumaczy Paweł Kędracki, burmistrz Parczewa. Nie został uwzględniony największy wniosek złożony przez gm. Parczew na przebudowę ul. Polnej od al. Jana Pawła II do ul. Przemysłowej w Parczewie.
Burmistrz Paweł Kędracki jest jednak zadowolony z wyników naboru. – Liczyliśmy się z tym, że nie każdy wniosek zostanie uwzględniony, bo pula środków w ramach programu była była ograniczona, a praktycznie wszystkie samorządy wnioskowały o dofinansowanie. Cieszymy się z tego, co jest – skomentował burmistrz i dodał (...)
Więcej przeczytasz w papierowym wydaniu "Wspólnoty Parczewskiej".
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.