reklama
reklama

Skarga na burmistrza Parczewa. Jest decyzja radnych

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Gmina Parczew/Facebook

Skarga na burmistrza Parczewa. Jest decyzja radnych - Zdjęcie główne

Urząd Miejski w Parczewie (zdjęcie sprzed kilku lat) | foto Gmina Parczew/Facebook

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje parczewskieZa bezzasadną została uznana skarga na burmistrza Parczewa. Chodziło o formalne sprawy związane z udostępnianiem tzw. danych przestrzennych.
reklama

Skargę w tej sprawie złożyła jedna z kobiet, który twierdziła, że burmistrz Parczewa (jako organ) nie zapewniał dostępu do danych dotyczących miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego za pośrednictwem tzw. usług danych przestrzennych, czyli systemu informatycznego.

Skarżąca zauważyła, że pod koniec października 2020 roku wszedł w życie obowiązek darmowego udostępnienia przez gminy za pośrednictwem systemu komputerowego, danych przestrzennych tworzonych dla aktów planowania przestrzennego uchwalanych po tym dniu. Z kolei od końca października 2022 r. obowiązek dotyczy już wszystkich obowiązujących na terenie danej gminy dokumentów planistycznych.

reklama

Zdaniem autorki pisma gmina Parczew nie spełniła wymagań, co "powoduje ograniczenie dostępu do informacji publicznej, utrudniając działania potencjalnym inwestorom z terenu Unii Europejskiej, na terenie której dane są udostępniane w jednolity sposób". – Sytuacja taka naraża gminę na ryzyko wypłaty odszkodowań – czytamy w skardze, która decyzją parczewskich rajców została za bezzasadną.

Sprawa była omawiana na jednej z sesji Rady Miejskiej. Przewodniczący Mirosław Naumiuk zauważył, że burmistrz Paweł Kędracki złożył na jednym z posiedzeń komisji skarg, wniosków i petycji szczegółowe wyjaśnienia, opierając się na pisemnych informacjach uzyskanych od krakowskiej spółki, która jest dostawcą tzw. Systemu Informacji Przestrzennych dla gminy Parczew.

reklama

Zdaniem parczewskich radnych "dane przestrzenne dotyczące miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego oraz studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego ("konstytucja planistyczna" danej gminy, z którą zgodne muszą być plany miejscowe). są udostępniane zgodnie z obowiązującymi przepisami". – Firma zapewnia bezpośredni dostęp do danych przestrzennych poprzez usługę informatyczną – czytamy w uzasadnieniu. Spółka przeprowadziła też analizę miejscowych planów oraz studium.

Decyzję w tej sprawie rajcy podjęli jednomyślnie. 13 osób zagłosowało za odrzuceniem skargi, a 2 były nieobecne na sesji. Obyło się bez dyskusji. 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama