Najpierw cofnijmy się do lutego 1945 roku, kiedy w Jałcie odbyła się konferencja "Wielkiej Trójki", czyli przywódców trzech światowych mocarstw: ZSRR, USA i Wielkiej Brytanii. Zgodzono się wówczas na utworzenie w Polsce rządu tymczasowego, ale pod warunkiem przeprowadzenia wolnych wyborów w drodze powszechnego głosowania.
W czerwcu 1946 roku zostało przeprowadzone referendum, które miało na celu m.in. sprawdzenie poparcia władzy ludowej. Jego wyniki zostały sfałszowane. Zapadła zaś decyzja o rozprawieniu się z opozycją i polskim podziemiem niepodległościowym. By ostatecznie złamać społeczny opór, spacyfikowano cały teren dawnego powiatu włodawskiego. Postanowiono urządzić pokazowe procesy i publiczne egzekucje.
Jedna z nich miała miejsce 17 stycznia 1947 roku, kiedy na dawnym rynku w Sosnowicy na oczach zapędzonych siłą mieszkańców, rozstrzelany został Czesław Czapliński, żołnierz Armii Krajowej.
Więcej przeczytasz w papierowym wydaniu "Wspólnoty Parczewskiej".
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.