reklama
reklama

Spadła liczba mieszkańców i porodów. Znamy raport o stanie powiatu parczewskiego

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Spadła liczba mieszkańców i porodów. Znamy raport o stanie powiatu parczewskiego  - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje parczewskie O 339 spadła liczba mieszkańców, a o prawie 100 - liczba porodów. Deficyt budżetowy wyniósł 0,7 mln złotych wobec 2,9 mln złotych nadwyżki w 2019 roku, a wykorzystanie łóżek w szpitalu wyniosło zaledwie 58 proc.
reklama

 

Raport o stanie powiatu to dokument, jaki władze samorządów w całej Polsce muszą do końca maja przedstawić Radzie Powiatu. Dotyczy on roku poprzedniego, a zatem niedawno starosta Janusz Hordejuk opublikował raport za 2020 rok, kiedy urząd sprawował jeszcze zmarły w połowie grudnia Jerzy Maśluch.

 

Z dokumentu możemy wyczytać, że według stanu na 31 grudnia ubiegłego roku w powiecie parczewskim mieszkają  34 372 osoby wobec 34 711 osób dwa lata temu. W ciągu 12 miesięcy liczba mieszkańców zmalała zatem o 339. Zmalała też liczba mieszkańców Parczewa, według stanu na koniec 2019 roku było ich 10 648, a według stanu na koniec 2020 – 10 555. Dochody powiatu parczewskiego wyniosły w 2020 roku ponad 49 milionów złotych (wobec 48,4 mln w 2019 r.), a wydatki – 50,6 mln złotych (w 2019 r. – ponad 45,4 mln złotych).

 

Deficyt budżetowy wyniósł w 2020 roku 0,7 mln złotych wobec niemal 3-milionowej nadwyżki, jaką odnotowano dwa lata temu. Na pogorszenie się sytuacji finansowej powiatu wpływ miała oczywiście epidemia koronawirusa, która wiązała się ze znacznym spadkiem wpływów do samorządowych budżetów. Dochody powiatu parczewskiego w przeliczeniu na jednego mieszkańca wyniosły w 2020 roku - 1452,32 zł.

 

Liczba łóżek, jakie w ciągu minionych 12 miesięcy pozostawały do dyspozycji pacjentów w parczewskim szpitalu to 216. Ich wykorzystanie wyniosło zaledwie 58,16 proc. wobec 72,94 proc. w 2019 r., na co również wpływ miała pandemia. W parczewskim szpitalu hospitalizowano w ubiegłym roku 4941 osób wobec 7033 w 2019 roku. Urodziło się tylko 280 dzieci (dwa lata temu – 377). W poradniach specjalistycznych udzielono około 49 tysięcy porad wobec prawie 55 tysięcy dwa lata temu.

 

 

W 2020 roku maturę w powiecie parczewskim zdawały 154 osoby spośród 161, jakie chodziły do ostatnich klas szkół ponadpodstawowych (do egzaminu nie przystąpiło zatem 7 uczniów). Egzamin zdały 132 osoby: 76 w I LO im. Mikołaja Kopernika w Parczewie oraz 56 w technikum w ZS im. Stanisława Staszica. Zdawalność w I LO wyniosła 91,6 proc., a w ZS – 78,9 proc.

 

Jak czytamy w podsumowaniu dokumentu "2020 był dla powiatu rokiem szczególnym, gdyż wiele planów i zamierzeń musiało zostać zrewidowanych i przesuniętych w czasie do realizacji z uwagi na pandemię". – Możemy pochwalić się licznymi sukcesami, pomimo wielu napotkanych trudności. Ważnym przedsięwzięciem zrealizowanym w tym czasie była np. termomodernizacja obiektów Domu Pomocy Społecznej w Kalince – przypomniał starosta Janusz Hordejuk.

 

 

Nad raportem debatowali radni podczas niedawnej sesji. Adam Wróblewski (Prawo i Sprawiedliwość) ocenił, że władze powiatu parczewskiego muszą pracować nad poprawą stanu dróg powiatowych. – Według raportu około 247 km dróg jest w złym stanie. To bardzo dużo. Biorąc pod uwagę tempo napraw dróg, których w ubiegłym roku odnowiliśmy ponad 9 kilometrów, trudno patrzeć w przyszłość z optymizmem. W takim tempie potrzebowalibyśmy 25 lat, żeby stan jezdni się poprawił, a kolejne drogi będą przecież ulegać degradacji. Musimy zintensyfikować nasze działania w tym zakresie – ocenił.

 

Z Wróblewskim nie zgadzał się starosta Hordejuk. – Powiat parczewski nie odbiega pod względem dróg od średniej krajowych. 80 proc. dróg powiatowych i gminnych w Polsce wymaga gruntownego remontu lub odbudowy – ripostował. Dodał nieco ironicznie, że "rząd Prawa i Sprawiedliwości ocenia stan dróg znacznie lepiej od radnego Wróblewskiego, skoro ostatnio nie przyznał powiatowi parczewskiemu pieniędzy z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych". – Składamy liczne wnioski, mamy przygotowaną dokumentację i jesteśmy gotowi, ale nie otrzymujemy funduszy – dodał starosta.

 

 

Wróblewski miał też inne zastrzeżenia. – W raporcie brakuje mi informacji o stanie budynków oświatowych. Nigdy nie mówiło się, jakie są potrzeby w tym zakresie. W trakcie termomodernizacji w Zespole Szkół im. Stanisława Staszica w Parczewie okazało się, że dach jest całkowicie zniszczony. Jest to znaczące uchybienie, zostaliśmy z poważnym problemem, który można było rozwiązać o wiele wcześniej – uważa radny.

 

(...) Więcej można przeczytać w papierowym wydaniu "Wspólnoty Parczewskiej".

Więcej informacji z powiatu parczewskiego znajdziesz TUTAJ. 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama