Reklama

Reklama

Spod Narwiku na mural do Milanowa. Podhalańczycy zamiast kleeberczyków. Nawet wróg inny

Opublikowano: wt, 28 wrz 2021 12:21
Autor:

Spod Narwiku na mural do Milanowa. Podhalańczycy zamiast kleeberczyków. Nawet wróg inny - Zdjęcie główne

Tak wygląda mural w Milanowie. Ma upamiętniać bitwę z 30 września 1939 roku, kiedy w czasie przemarszu grupy wojsk Polesie na milanowskich i cichostowskich polach pod lasem doszło do walki z wojskami sowieckimi

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Informacje parczewskie Pow. parczewski: - Ma niewiele wspólnego z bitwą pod Milanowem, a ujęcie żołnierzy z karabinami jest łudząco podobne do fotografii przedstawiającej żołnierzy Samodzielnej Brygady Strzelców Podhalańskich – w taki sposób nasz Czytelnik, pasjonat historii, ocenia mural, który w niedzielę, 3 października, zostanie odsłonięty w Milanowie.

Reklama

 

Najpierw cofnijmy się jednak do wydarzeń z 30 września 1939 roku, kiedy w czasie przemarszu grupy wojsk Polesie na milanowskich i cichostowskich polach pod lasem doszło do walki z wojskami sowieckimi. Zginęło w niej pięciu polskich żołnierzy, a kilkunastu zostało rannych.

 

– Sowieckich żołnierzy zaś padło tego dnia około 300. Po zwycięskiej bitwie generał Franciszek Kleeberg zakwaterował się w Cichostowie u Bolesława Stopniaka. Na drugi dzień grupa "Polesie" odmaszerowała pod Kock, gdzie stoczyła ostatni bój – mówi Konrad Dąbrowski, prezes Stowarzyszenia Cichosz, prężnie działającej organizacji z pobliskiego Cichostowa.

 

Stowarzyszenie wspólnie z gminą Milanów wpadło na pomysł upamiętnienia bitwy. – Przez wiele lat się o niej mówiło, a nie było miejsca przypominającego o tym wydarzeniu. Stowarzyszenie złożyło wniosek o dofinansowanie i dostało pieniądze – mówi Paweł Krępski, wójt gm. Milanów. 

 
Wykonanie muralu zostało zlecone Cezaremu Szewczykowi, artyście z Siedlec w woj. mazowieckim. Prace kosztowały 11 tysięcy złotych.
– Mural powstał na ścianie budynku koło przystanku PKS w Milanowie, który był zaniedbany, a teraz został odrestaurowany. Jest już gotowy i podoba się mieszkańcom – zauważył wójt.
 
Na niedzielę, 3 października, planowane jest uroczyste odsłonięcie muralu. Dzieło budzi jednak więcej kontrowersji, niż mogłoby się pierwotnie wydawać. Widać na nim opartych o skałę żołnierzy z karabinami, nad którymi widnieje biało-czerwona flaga.

 

Jeden z naszych Czytelników, pasjonat historii, zauważył, że mural ma niewiele wspólnego z bitwą pod Milanowem, a ujęcie żołnierzy z karabinami jest łudząco podobne do historycznej fotografii przedstawiającej żołnierzy Samodzielnej Brygady Strzelców Podhalańskich, która walczyła z Niemcami pod Narwikiem w Norwegii.

– To najbardziej znane, ikoniczne wręcz zdjęcie brygady. Najczęściej jest opisywane jako scena z bitwy, chociaż jest też prawdopodobne, że wykonano je jeszcze przed wyruszeniem na front, podczas ćwiczeń w Alpach. Zdjęcie jest publikowane w prawie każdej książce o Brygadzie Podhalańskiej i bitwie o Narwik. Gdy wydawnictwo Znak wydało w tym roku książkę norweskiego dziennikarza Asbjorna Jaklina "Bitwa o Narwik", jako ilustrację okładkową wybrano właśnie tę fotografię – tłumaczy nasz Czytelnik i zauważa, że ujęcie żołnierzy na muralu zostało odwrócone.

 

 

Na podobieństwo muralu do zdjęcia Samodzielnej Brygady Strzelców Podhalańskich prezes stowarzyszenia zlecającego wykonanie dzieła zwrócił uwagę dopiero w miniony piątek, po naszej interwencji. Był bardzo zaskoczony. Tak przynajmniej utrzymywał. Autor muralu zapewnia, że zleceniodawca o wszystkim wiedział już w kwietniu. Na potwierdzenie wysłał nam zapis korespondencji mailowej (o sprawie będziemy szerzej pisać w najbliższym wydaniu "Wspólnoty"). 

 

W piątek Dąbrowski  skontaktował się w sprawie muralu z wykonawcą, a następnie z nami. – Autor zdjęcia jest nieznany. Grafika, która została wykorzystana jest na licencji open. Dozwolona jest redystrybucja, prace pochodne, wykorzystanie komercyjne i wszelkie inne zastosowania – tłumaczy Dąbrowski.

 

Dodał, że "autor projektu i wykonawca muralu ma pełne prawo, by wykorzystywać ten obraz i dostarczy dokumenty potwierdzające możliwość takiego wykonania". Uroczyste odsłonięcie muralu nie jest zatem zagrożone.

 

Cezary Szewczyk, autor dzieła, oficjalnie nie chce komentować sprawy. W miniony piątek przez kilka minut rozmawialiśmy z nim telefonicznie. Mężczyzna nie zaprzeczył, że inspirował się fotografią ilustrującą żołnierzy Samodzielnej Brygady Strzelców Podhalańskich. Szewczyk nie ma sobie nic do zarzucenia. Usłyszeliśmy, że wykonany przez niego mural jest przykładem tzw. utworu inspirowanego, a nie tzw. utworu zależnego i został wykonany metodą rysunkową, a zatem o naruszeniu prawa, nie może być mowy.

...niesmak jednak pozostał 

– Zachowanie autora nie jest w porządku, nawet jeśli ma licencję. Wygląda to kiepsko, zwłaszcza, że jesteśmy niedługo przed odsłonięciem muralu i stawia nas to w kłopotliwej sytuacji, a w organizację wydarzenia zaangażowało się dużo osób – przyznaje K. Dąbrowski. – Jeśli naprawdę ktoś myśli, że mural ze zdjęciem nie mającym nic wspólnego z walkami SGO Polesie jest dobrym uczczeniem żołnierzy generała Kleeberga, to gratuluję wyobraźni i dobrego samopoczucia – komentuje nasz Czytelnik.

 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (10)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • 15 dni temu | ocena +1 / -0

  Jan1974

  No pan artysta Cezary Szewczyk nie widzi problemu w swojej arogancji. Niesmak pozostał.

 • 15 dni temu | ocena +2 / -0

  Marcin patriot89

  To zastanawiające, że tak poważna bitwa została uroczyście upamiętniona z taką wtopą ze strony przede wszystkim autora projektu - a później z lokalnymi władzami. Najbardziej razi żenujące i aroganckie zachowanie autora. W końcu biorąc tak pokaźne pieniądze za taki obraz powinien chociaż zgłębić to wydarzenie od strony historycznej. totalna żenada i antyreklama dla tego artysty.

 • 15 dni temu | ocena +1 / -0

  Jan1974

  Artysta namalował piękny obraz, Alen ie na temat. Zdjęcie jest z innego frontu - co za kompromitacja.

 • 15 dni temu | ocena +2 / -0

  Obiektyw

  Brak słów jak można udawać że się nie widzi problemu.

 • 24 dni temu | ocena +0 / -4

  Dajcie spokój

  My mamy już w Polsce tradycje kłótni o wszystko (także o pomniki).

  • 24 dni temu | ocena +4 / -0

   Czyżby?

   Tradycją bym tego nie nazwał bo dopiero od kilku lat jesteśmy skłóceni i podzieleni.

 • miesiąc temu | ocena +9 / -2

  Pytanie

  ,,Przez wiele lat się o niej mówiło, a nie było miejsca przypominającego o tym wydarzeniu...'' to moje pytanie brzmi co upamiętnia pomnik stojący od kilkunastu lat w tym samym miejscu ? Przy którym składane są kwiaty podczas uroczystości państwowych ?

  • 25 dni temu | ocena +5 / -0

   Historia uczy że

   Każda władza swoje pomniki stawia. Przynajmniej dobrze że tego nie zlikwidowali. Pan wójt chyba słabo zna się na lokalnej historii. Pewnie mu obojętne pod jakim pomnikiem kwiaty składa.

 • miesiąc temu | ocena +6 / -0

  Max

  Przecież to słynne ujęcie bohaterskich obrońców wzgórza pod milanowem. Każdy w okolicy zna to miejsce, góruje ono nad okolicą,widać je z daleka. A na poważnie to chyba wcześniej był jakiś projekt i wizualizacja?Można było coś zmienić, można było spytać kogoś kto zna się na historii co mogło by być na muralu. Chyba warto było by żeby każdy , kto to zechce poznać historię miejscowości, wiedział że byli tu kleberczycy.

  • 25 dni temu | ocena +4 / -0

   Michał

   Kompromitacja nie do obrony. Nonszalanckie podejście do tak ważnych wydarzeń historycznych.