Reklama

Reklama

Szkoła z powiatu parczewskiego zostanie zlikwidowana? "Czasem musimy podejmować trudne decyzje"

Opublikowano: 3 lutego 2021 21:24
Autor:

Szkoła z powiatu parczewskiego zostanie zlikwidowana? "Czasem musimy podejmować trudne decyzje" - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Informacje parczewskie Szkoła Podstawowa w Kostrach ma zostać zlikwidowana. Wstępną decyzję w tej sprawie podjęła w ubiegłym tygodniu rada gm. Milanów. – Działania władz nie są ukierunkowane na dobro uczniów – uważają rodzice. – Sytuacja nas do tego zmusza, nasza gmina się wyludnia – odpowiada wójt.

Reklama

 

Szkoła Podstawowa w Kostrach to niewielka placówka. W tym roku szkolnym chodzi do niej 46 uczniów, wliczając w to "zerówkę". Część z nich to dzieci niepełnosprawne.

 

Gmina nie utworzyła w tym roku pierwszej i czwartej klasy ze względu na niewystarczającą liczbę uczniów. Urzędnicy prognozują, że w roku szkolnym 2021/2022 do szkoły chodziłoby 41 uczniów, a w roku 2024/2025 – już tylko 33. Z tego powodu władze gminy chcą zlikwidować placówkę. W ubiegłym tygodniu radni podjęli w tej sprawie tzw. uchwałę intencyjną. Mówiąc prościej – "zapalili zielone światło", aby szkoła przestała istnieć, ale ich decyzja niczego jeszcze nie przesądza.

 

 

Paweł Krępski, wójt gminy Milanów, tłumaczy, że "jest ostatnią osobą, która chciałaby likwidacji szkoły, ale sytuacja często zmusza gminę do podejmowania trudnych decyzji". – Od 2010 roku nasza gmina skurczyła się o ponad 400 mieszkańców. To jest tak naprawdę jedna miejscowość. Liczba urodzeń na poziomie 50–60, jaką mieliśmy 10 czy 15 lat temu, pozwalała na utrzymanie szkół bez problemu. Dzisiaj mamy urodzenia na poziomie 30 dzieci, a jesteśmy organem prowadzącym dla trzech szkół: w Milanowie, Kostrach i Rudnie – wylicza Krępski.

 

Te argumenty nie przekonują  rodziców. – Działania wójta są ukierunkowane nie na dobro uczniów, rodziców, nauczycieli oraz społeczności lokalnej, ale na chęć przejęcia budynku szkoły, który został zbudowany wspólnym wysiłkiem społeczności wiejskiej. Jest odnawiany dzięki wygranej uczniów w ogólnopolskim konkursie i powinien służyć celom edukacyjnym – napisali rodzice w liście, który został odczytany na sesji.

Wójt tłumaczy jednak, że chodzi o aspekt ekonomiczny. Zdaniem Pawła Krępskiego subwencja oświatowa, jaką samorządy dostają od rządu, jest niedoszacowana. – W tym roku z budżetu naszej gminy musimy dołożyć do szkół około 3 mln zł – szacuje wójt.

Sprawą szkoły w Kostrach zajmie się teraz kurator oświaty w Lublinie. Jeśli przychyli się do stanowiska gminy, placówka przestanie istnieć prawdopodobnie wraz z końcem tego roku szkolnego.

 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (2)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

  • 6 miesięcy temu | ocena +2 / -0

    Jan

    Radni zawsze wyrażają zgodę na to co zaproponuje wójt.

  • 6 miesięcy temu | ocena +0 / -2

    Grzes!

    co to za praca z 1 dzieckiem w klasie???jak zagrać z nim w piłkę nożna albo nauczyć współpracy współzawodnictwa rywalizacji????